Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Националния историческия музей

Реквизити от 4 исторически филма ни връщат в средновековна България

Снимка: historymuseum.org

Националният историческия музей откри изложбата "Блясък и величие. Средновековна България в българските исторически филми"

В предаването „Радиокафе“ гостува Ива Стоянова, куратор на експозицията, за да разкаже повече.

„Филмите са много сериозни продукции, представили сме само 4 от тях. Те са създадени по един много важен повод – празнуването на 1300 години от създаването на българската държава през 1981 година, но подготвяно десетилетия по-рано“, каза тя и уточни, че конкретният повод за тази изложба е 50-годишнината от създаването на Националния исторически музей, съпътствала основната „50 от 50“.

Ние не за първи път показваме костюмите, под различни форми и различни комбинации, тъй като притежаваме една много голяма колекция на Киноцентъра „Бояна“. Реквизитът беше дарен на музея през 2003-а, и до 2006-а изложбата „Киноцентърът представя“ обикаляше всички музеи в страната, поясни Ива Стоянова.

По думите й, съществувала е идея да се създаде постоянен музей на киното.

„Тази идея все още я има, но основният проблем е, че нямаме пространство, за да показваме цялата колекция, затова я показваме на части“, посочи тя.

В конкретната изложба "Блясък и величие. Средновековна България в българските исторически филми" организаторите са избрали да представят 4 филма, с които разказват за най-важните ключови периоди от средновековната история на България, които са пресъздадени от българските исторически филми.

„Сред четирите заглавия, които сме подбрали, на първо място е „Хан Аспарух“ – филмът е една суперпродукция, която няма аналог и досега в българското кино, категорична е Стоянова. Подготовката за този филм на режисьора Людмил Стайков е сериозна, ползвани са много консултанти, сред които Вера Мутафчиева, Васил Гюзелев, Димитър Овчаров, Станислав Станилов, ползвани са и военни специалисти“, подчерта Стоянова.

Тя посочи статистически данни, според които за 42 години той е гледан от 10 милиона зрители, а в самата продукция участват общо 100 хиляди души.


Второто заглавие от избраните филми е „Борис I“ с участието на Стефан Данаилов в главната роля. Класически филм, сниман в 2 серии, който представя много важни, съдбоносни исторически моменти след създаването на Българската държава – покръстването, приемането на учениците на Кирил и Методи, създаването на Преславската и на Одринската книжовна школа.

Третият представен филм е „Сватбите на Йоан Асен“, постановка на Вили Цанков.

Четвъртият подбран филм е "Боянският майстор", който представя стенописите от Боянската църква и тяхната история.

"Боянската църква е един от най-добре запазените ни средновековни паметници, включена е в Световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО", каза още Ива Стоянова.

Още интересни подробности по темата, както и за това - какво се случи с идеята „музей на киното“, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Ива Стоянова и Гергана Пейкова 
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50