"Свободата Санчо, е едно от най-ценните блага, с които Бог дарява хората. С нея не могат да се сравнят нито съкровищата, които крие земята, нито тези, които таи морето. За свободата, както и за честта, може и трябва да се жертва животът и обратно – лишаването от свобода е на-голямото зло, което може да сполети човека".
С такива послания писателят Мигел де Сервантес вдъхва живот на своя най-известен и обичан литературен герой – благородният идалго Дон Кихот де ла Манча. Неговият образ е извор на вдъхновение за поколения творци от създаването му през 1605 година, в началото на 17 век, до днес.
Преди дни, на 21 юни 2023 г. в Триъгълната кула "Сердика" Регионалният исторически музей - София и посолството на Кралство Испания в България, официално откриха изложбата "Образът на Дон Кихот през вековете. Класическата английска, испанска и френска визия; и една модерна българска перспектива".
В предаването "Радиокафе" гостуват Хайоне Серейхо, зам.-ръководител на испанската дипломатическа мисия и културно аташе, художникът Христо Панев и преводачката Весела Петрова, за да разкажат повече.
"Това е една изложба, която е част от множеството отбелязвания на годишнини, свързани със Сервантес и на Дон Кихот. Българите имат постоянен интерес към тази фигура", посочи госпожа Хайоне Серейхо. И допълни:
"Ние имаме голяма подкрепа от страна на българските институции. Първият ни партньор беше Националната библиотека, тя ни съдейства с издания, които бяха в архивите й, за да можем да ги покажем и след това Регионалният исторически музей на София, които "прегърнаха" идеята да представим изложбата в Триъгълната кула на "Сердика".
Изложбата е съставена от серия гравюри, които са свързани с национални публикации от една страна на Англия от 18 век, на Кралската академия на езика в Испания, отново през 18 век и също така през 19 век, националното издание на "Адоре" на издателството "Ашед". Как националните култури – английската, испанската и френската интерпретират визуално в различните епохи, как те виждат от различна гледна точка Дон Кихот като фигура на която придават своя характер и своята гледна точка, посочи Серейхо.
Към класическата испанска, английска и френска визия е добавена и една модерна българска перспектива – гледната точка на художника Христо Панев.
"Това е нещо ново, което внасяме и една интересна гледна точка", твърди Хайоне Сейрехо.
Тя разкри още, че тази изложба допълва около тридесетина изложби на великотърновския художник Христо Панев.
"В неговите творби се вижда един двувалентен Дон Кихот – между гениалността и лудостта, между мъдростта и глупостта и най-важното – от една българска съвременна перспектива. Англичаните виждат Дон Кихот като смешна фигура, Испанската академия го изобразява като класическа, много по-достойна фигура, французите виждат един по-романтичен Дон Кихот, обхванат от своите демони, а артистът Христо Панев го доближава до образа на всички нас, до обикновения човек", подчерта Серейхо.
"Дон Кихот присъства абсолютно винаги в моите самостоятелни изложби, които съм правил в страната и чужбина. Мисля, че няма сериозен художник, който да се е докоснал до словото на Сервантес, неговия гениален роман, "Дон Кихот" и да не се е опитал да разработи този образ в своето изкуство", казва художникът и допълва:
"С много любов се отнасям към този герой, за мен неговите мисли са гениални".
Чуйте още от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..