Джино Бартали е роден във Флоренция през 1914 година. Печели два пъти Тур дьо Франс (1938, 1948). Бартали е идол в Италия, дори по-популярен от футболистите. Днес в родната му Флоренция има музей „Бартали“. Мнозина се питат, колко ли тура можеше да спечели той, ако не бе Втората световна война, когато прекъсва Тура в разцвета на силите си – на 26 години. Твърди се, не без основание, че той би бил най-добрият колоездач на всички времена.
Бартали бе 23 етапа с жълтата фланелка в Тур дьо Франс и 50 етапа в Джирото.
През 1938 година, когато в Италия е убит лидерът на комунистите Палмиро Ториати и страната е пред гражданска война, лично Мусолини се обажда на 34-годишния Бартали, изоставащ на 23 минути след носителя на жълтата фланелка Луизон Бобет, с молба да спечели на всяка цена етапа на следващия ден, който е от 274 километра до Безансон, за да хвърли Италия в еуфория и да отклони вниманието от бунта.
Бартали печели следващите 3 етапа, като от 21 минути след Бобет, го изпреварва с цели 30 минути. Така Италия, опиянена от неговите успехи, се успокоява. Никой, дори легендарният Фаусто Копи, нямаше такова влияние върху живота на италианците.
През 1947 година, победител е Жан Робич, висок само 161 см, без да бъде лидер до последния етап. Той печели по уникален начин етапа Лушон-По, като кара сам 240 километра и свършва с 11 минути преднина. Той използва обаче и една хитрост – при спускането си слага оловни тежести. Според твърдения, при изкачванията си е пиел ракия, която му служела за допинг. Робич се отказва от Тура през 1961-а, когато чупи 11 кости при падане в пробега Париж-Рубе. Загива при автомобилна катастрофа при шофиране в нетрезво състояние след едно честване на ветерани.
От 1950 година започва легендата за последния в класирането – така наречения „Червен фенер“, място, което години наред даваше пари и популярност на заемащия го.
През същата година по време на етапа между Перпинян и Ним в една невероятна горещина припада в една лозарска местност алжирецът Абдел Кадер Зааф. Вместо с вода го свестяват с вино, защото по тези места водата се пази само за поливане. Свестявайки се, Зааф се качва на велосипеда си, но тръгва на зиг-заг в обратна посока. Медицинските лица установяват, че преди виното е взел амфетамин, след което е отстранен от Тура. Никой не помни кой е победителят, но всички знаят кой е Зааф.
Алжирецът остава последен и през 1951-а, с което спечелва огромна популярност, всички организатори искат той да участва в техните състезания, а журналистите се редят на опашка да го интервюират. Така той печели много пари. Да бъдеш последен в Тура се оказва печелившо.
Какви обрати настъпват и какви промени на правилата налагат директорите на Тура, как отново в 1960 г. „Червеният фенер" става почти толкова популярен, колкото „Жълтата фланелка“ - чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Вижте още:
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..