Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Tour de France: Победите на Джино Бартали. Обратите на Зааф

Можеш да забогатееш и като си последен на Тура

Джино Бартали, 1938 година
Снимка: Архив

Джино Бартали е роден във Флоренция през 1914 година. Печели два пъти Тур дьо Франс (1938, 1948). Бартали е идол в Италия, дори по-популярен от футболистите. Днес в родната му Флоренция има музей „Бартали“. Мнозина се питат, колко ли тура можеше да спечели той, ако не бе Втората световна война, когато прекъсва Тура в разцвета на силите си – на 26 години. Твърди се, не без основание, че той би бил най-добрият колоездач на всички времена

Бартали бе 23 етапа с жълтата фланелка в Тур дьо Франс и 50 етапа в Джирото.

През 1938 година, когато в Италия е убит лидерът на комунистите Палмиро Ториати и страната е пред гражданска война, лично Мусолини се обажда на 34-годишния Бартали, изоставащ на 23 минути след носителя на жълтата фланелка Луизон Бобет, с молба да спечели на всяка цена етапа на следващия ден, който е от 274 километра до Безансон, за да хвърли Италия в еуфория и да отклони вниманието от бунта.

Бартали печели следващите 3 етапа, като от 21 минути след Бобет, го изпреварва с цели 30 минути. Така Италия, опиянена от неговите успехи,  се успокоява. Никой, дори легендарният Фаусто Копи, нямаше такова влияние върху живота на италианците.

През 1947 година, победител е Жан Робич, висок само 161 см, без да бъде лидер до последния етап. Той печели по уникален начин етапа Лушон-По, като кара сам 240 километра и свършва с 11 минути преднина. Той използва обаче и една хитрост – при спускането си слага оловни тежести. Според твърдения, при изкачванията си е пиел ракия, която му служела за допинг. Робич се отказва от Тура през 1961-а, когато чупи 11 кости при падане в пробега Париж-Рубе. Загива при автомобилна катастрофа при шофиране в нетрезво състояние след едно честване на ветерани.

От 1950 година започва легендата за последния в класирането – така наречения „Червен фенер“, място, което години наред даваше пари и популярност  на заемащия го.

През същата година по време на етапа между Перпинян и Ним в една невероятна горещина припада в една лозарска местност алжирецът Абдел Кадер Зааф. Вместо с вода го свестяват с вино, защото по тези места водата се пази само за поливане. Свестявайки се, Зааф се качва на велосипеда си, но тръгва на зиг-заг в обратна посока. Медицинските лица установяват, че преди виното е взел амфетамин, след което е отстранен от Тура. Никой не помни кой е победителят, но всички знаят кой е Зааф.


Снимка: facebook/desafiocaramagnola

Алжирецът остава последен и през 1951-а, с което спечелва огромна популярност, всички организатори искат той да участва в техните състезания, а журналистите се редят на опашка да го интервюират. Така той печели много пари. Да бъдеш последен в Тура се оказва печелившо.

Какви обрати настъпват и какви промени на правилата налагат директорите на Тура, как отново в 1960 г. „Червеният фенер" става почти толкова популярен, колкото „Жълтата фланелка“ - чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.

Вижте още:

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерство на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Божидара Цонева

"Танцът и социалната промяна" във фокуса на третото Международно биенале на Микротанца

На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..

публикувано на 15.04.25 в 13:59

Проф. Николай Овчаров прави панорама на Второто българско царство

Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..

публикувано на 15.04.25 в 13:10
Васил Димитров - президент на Европейския музикален фестивал

Eвропейският музикален фестивал с предизвикателство към своята публика

“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Полицейска блокада в "Захарна фабрика" заради събарянето на незаконни постройки

Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат.  Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..

публикувано на 15.04.25 в 11:55