Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи могат да получат награда като на Елвис, Джеки Чан и Джон Кенеди


Д-р инж. Веселина Узунова и актьорът Александър Алексиев са в топ 30 на световния формат на Програма “Най-изявените млади личности на света” за тази година на неправителствената JCI*.

През юни т.г. те са отличени съответно в категории „Наука и/или технологично развитие“ и “Морално лидерство и и/или опазване на околната среда” в националния кръг на програмата, като по този начин се наредиха сред десетимата най-изявени млади личности на България за 2023 г. След признанието у нас те са номинирана за световния кръг на програмата и вече са сред 30-те финалисти от номинирани от над 80 държави.

Пред БНР-Радио София отличената Веселина Узунова (▼)разказа, че се занимава с наука от около 10 години. Била е номинирана от свой колега, но много се е изненадала, когато е разбрала за класирането.Тя работи в областта на туморната нанотераностика, биоматериали за нуждите на тъканното инженерство и регенеративната медицина и невродегенеративните заболявания.Голям е приносът ѝ в установяване на механизма на действие на нови синтетични и природни агенти с насочено селективно действие към високометастатични туморни клетки и разработване на нови подходи за успешна диагностика и терапия на онкологични заболявания (рак на гърдата).


Д-р инж. Узунова благодари на проф. Нели Георгиева от Химикотехнологичния и металургичен университет. И отбеляза:
„Като дете бях привлечена от науката заради историята с Хари Потър. Химията наистина прави магии за децата, които още не знаят достатъчно. Наистина е вълшебно да създадеш нещо в лабораторията по химия и след това да видиш последиците в лаборатория по биология.“

В момента пред д-р Узунова предстои началото на нов проект, по-различен от досегашната ѝ работа. Отново е свързан с човешкото здраве – с глаукомата.

Към младите съветът ѝ е да опитат кариера в България. Трудно, но всеки може да стигне до успеха. Ако има желание и любов към работата.

Чуйте целия разговор за още подробности.

* Junior Chamber International (JCI) е международна неправителствена организация, която обединява активни и амбициозни хора между 18 и 40 годишна възраст. Създадена е през 1915 г. в щата Мисури (САЩ), като през 1944 г. става международна и има над 150 000 члена в близо 120 държави по целия свят. JCI Bulgaria официално започва своята дейност през 2011 г. и в момента има локални секции в София, Пловдив, Варна и Плевен. Организацията работи в 4 области на развитие – бизнес, персонална, социална и международна.

С наградата TOYP през годините са отличени личности като Елвис Пресли, Джеки Чан, Джон Кенеди, Хенри Кисинджър и много други световни величия. 

Снимки: JCI

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00