Ирида фестивал в Лакатник - парти със сайкъделик транс, хардкор, дръм'н'бейс, техно от 13 до 16 юли. Камелия Кирилова, един от организаторите му е наш пръв гост:
"Eдното от двете най-големи имена тази година е Таламаска, от световно значение за електронната сцена в стил мелодичен транс. Аудиторията ни е свита и искаме да я разширим. Най-впечатляващо е нощем, тогава потенциалът на декорите е използван до край. Тук е един малък град, сплотяваме се, мястото е пълно с живот.
Успоредно с него фестивалът дава поле за изява на всякакви жанрове. Не съм спала достатъчно, за да може фестивалът да се развива добре. Електронната музика у нас претърпява застой. Тя може да е много лежерна, но и по-интензивна и танцувална.
Най-трудно е достигането до хората, ако не си достатъчно интересен, може и да не те забележат. Публиката ни са широкоскроени и позитивни хора. За клубните евенти трябва да имаш концепция и смисъл. Провокира ме самата музика - в началото бе хоби, в един момент прерастна в нещо по-голямо и така се завъртя бизнеса.
С малко упоритост нещата могат да тръгнат по-добре. Понякога нощният живот е по-интензивен от дневния - от АйТи и лекари до току-що навършили пълнолетие."
Михаил Сладкаров също е част от организаторите ("едно мащабно събитие е доста сложно за правене"):
"Хубавото е, че в електронната музика непрекъснато се създават подстилове. Всеки е специфичен за себе си. Феновете на транса харесват пъстрите цветове, които могат да се видят на декорите на главната сцена. Има други, по-тъмни стилове, както в рока, в метъла. Имаме хардкор и там е по-специфично, преживяването е по-различно, там е активното спортуване, час танци се равняват на два часа други.
Основен проблем е разбирането на обществото спрямо по-различните, това е проблем. Хората не са по-различни, само имат желание да изразяват себе си - по-светло или по-тъмно облечени, с татуировки, не се притесняват да го покажат. Повечето от другите хора са несигурни към новото, различното, като дойде някой с по-широки панталони - какъв е този човек, защо не е като другите.
Работя това, което обичам, работата ми е начин на живот, моето развлечение. Хората не могат да си представят един фестивал колко много работа е. Занимавам се с всякакви събития, от сватби до първа копка и всякакви фестивали. Като седна с някой винаги може да му разкажа за събития, спрямо интересите му."
Александра Александрова е един от участниците:
"Тук презареждам батериите си, с вирната глава, знаеща, че мога да постигна всичко, за което мечтая. В 2008 попаднах в компания на диджеи и виждайки от другата страна на нещата, те станаха част от мен. Музиката ни прави едно. Срещам се с много различни умни, начетени, образовани хора, които се занимават с изкуство и са заинтересувани от природата. Има идея зад всичко.
Тук усещам свобода, намирам себе си. Хубаво е човек да знае къде може да намери вдъхновението си. Много вярвам в хората, да си помагаме, колко много да печелим и ние, и другите."
Ваня Митева е гост на фестивала:
"Вече няколко дни доста емоции ни вълнуват от сутринта до вечерта, тук сме от четвъртък, Ирида фестивал е едно от местата. Говорим си за музика, за фестивалите. През седмицата работим нормална работа, но страстта към музиката ни обединява. Аз съм учител, всички сме с различни професии. Най-новото поколение е по-различно в музикално отношение, но ако дойдат веднъж, остават тук."
Последният ни гост е Младен Атанасов, организатор на фестивали и събития в клубове:
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..
До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..
От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..
Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..
Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..