Честване на 186-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски организират от администрацията на столичния район „Слатина“, съобщи пред БНР-Радио София кметът Георги Илиев.
Празникът е предвиден за 18:00 часа, в двора на храма „Св. Вмчк. Мина“.
Районният кмет припомни, че храмът е един от най-старите не само в София, но в цяла България. През 1955 г. той е обявен за паметник на културата, автентичен и единствен от XIX век на територията на София, а през 1989 г. и като архитектурно-художествен паметник на културата. Според историята, именно това е било едно от скривалищата на Левски.
Събират се средства за пълно възстановяване на храма. „Спешните“ нужни средства са около 150 хиляди лева, що иначе ще трябват около милион. Очаква се помощ от Православната църква, както и от институциите.
В програмата на празника тази вечер е предвидено изпълнение на ансамбъла „Майсторите на танца“.
Специален гост на събитието ще бъде актьорът Веселин Калановски, който ще изпълни на живо текст от пиеса на Стефан Цанев, в която играе образа на Левски.
Йоанна Цачева е подготвила фотоизложба на автентични предмети от живота и бита на Апостола.
Артистът, известен като No name art, предоставя картина с лика на Дякона, която ще се разиграе на търг, а средствата ще бъдат дарени на храма.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..