Арх. Любомира Момчева-Петрова е творчески координатор на фондация „Проект Бузлуджа“, чиято цел е паметникът да може да се използва с образователни, културни и туристически цели.
„Нашата кауза е реално опазването на сградата и превръщането й в нов културен център, нейната ревитализация, не просто запазването на субстанцията, а вдъхването на нов живот в тази сграда“, каза арх. Любомира Момчева-Петрова пред Радио София.
Тя добави, че програмата на фестивала е изработена, така че да откликва на различен вид социални групи и на хора с различни интереси.
И в трите фестивални дни, монументът ще бъде осветен от видео 3D мапинг шоу, създадено от организаторите на фестивала на светлините „LUNAR“, каза арх. Любомира Момчева-Петрова.
В първия фестивален ден – на 10 август, част от музикантите, които ще се качат на сцената са „Maze Hunters“, VICK, „Innerglow“ и група „Остава“. На 11 август посетителите ще могат да чуят и видят IVA, LEONTAS (UK), THE TOP STOPPERS и Керана и космонавтите. На 12 август паметника и планината ще бъдат огласени от ALEX x DESSY, Мила Роберт, Явката ДЛГ & Madmatic и SO CALLED CREW и още много други изпълнители.
Организаторите са предвидили и походи в планината, игри, работилници, състезания, спорт и презентации.
„За семействата акцент ще бъдат детските работилници, които ще бъдат почти по цял ден. За любителите на културните мероприятия акцент биха били лекционните ни блокове. Имаме изключително богата лекционна програма, която всеки ден се фокусира върху различна тема. В първият ден ще говорим за културно-историческото наследство на региона“, допълни арх. Любомира Момчева-Петрова и поясни, че ще обърнат внимание и на темата за новото обживяване на старите сгради и пространства.
Тя добави, че за жителите на София са предвидени подгряващи събития – всеки ден зад пейката на пл. „Славейков“ и на 31 юли до езерото с лилиите в Борисовата градина.
Все още организаторите на фестивала набират и доброволци, каза още арх. Любомира Момчева-Петрова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..