Конкурсът е възможност за трибуна за всеки, който има амбициите да пише в тази насока. Повече пред Радио София разказаха писателят Валентин Попов-Вотан и Невен Ничаева - организатори, основатели на конкурса и членове на журито.
Самото списание „Литературен дизайн“ е учредено в края на 2021 година, а началото на 2022 година събира двамата съмишленици с идеята да направят кокурс за по-дълъг разказ на ужасите, а самата Невен Ничаева организира такъв - „Страшен разказ в две изречения“. За първото издание на конкурса са получени 58 разказа от 45 автори, като възрастовата граница на участниците варира между 14 и 72 години.
„След излизане на резултатите, оценихме първите места, дадохме и допълнителни награди, специални награди, както и награда за млад участник и направихме един сборник, който излезе на хартиен носител „Антология Хорър дизайн, създадени от мрак“, която можеше да бъде закупена на хартия, но вече тиражът е изчерпан, затова сме я качили като електронно издание на сайта“, разказва Валентин Попов-Вотан.
„Основната цел на конкурса „Хорър дизайн“ е той да стане регулярен, провеждайки се ежегодно, да дава поле за изява на автори – доказани и начинаещи. Идеята е да има място, където те да могат да развихрят въображението си“, допълва Невен Ничаева.
Двамата автори споделиха, че за тях е важно да изкарат хорър жанра на дневна светлина, тъй като той винаги е бил ъндърграунд жанр.
„Той не се котира, не е под прожекторите, повечето литературни анализатори не го смятат за достатъчно достоен, както е например научната фантастика, макар самите ужаси да са част от нея. Те са в перфектна колаборация между научна фантастика и фентъзи“.
Участниците напълно свободно могат да интерпретират ужаса, всеки както го вижда, както го усеща, както го е срещал. Защото всеки ден срещаме ужаси, дори в новините по телевизията, отбеляза Валентин Попов-Вотан.
„Няма конкретна тема, важното е да е жанрът да е ужас, разказът да бъде до 10 страници, докато миналата година изискването беше 7 страници. Тази година е позволено всеки автор да изпрати до 2 свои разказа, за да получим пълна представа как се развива самият той“, подчерта писателят.
Важно условие за участие в „Хорър дизайн 2023“ е, че разказите не трябва да бъдат публикувани на хартия или в интернет, преди подаването им в конкурса.
Важен критерий в конкурса е грамотността. Авторите трябва да умеят да пишат грамотно на български език.
В разговора ще чуете още - кои сюжети на разкази за впечатлили журито миналата година, както и за наградените автори.
Пълните условия на конкурса могат да се видят на страниците на „Литературен дизайн“. Срокът за изпращане на материалите е до 1 август. Резултатите ще бъдат обявени на сайта на изданието на 20 август.
Чуйте повече от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..
Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам". Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..
В контекста на Световния ден на пчелите 20 май и предстоящия Ден на детето 1 юни, Националният етнографски музей организира на 31 май на сцена "Централни хали" образователен уъркшоп "Благата пчелица" . О т него ще научим повече за ролята и значението на пчелите за живота на нашата планета и за тяхната защита - една много актуална тема на фона на..
Читалня на открито, срещи с любими автори, aудиокниги, ретро трамвай с детски приказки и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столичната библиотека сасамо част от предвидените акценти в програмата на петото издание на фестивала "Да поЧетем" на 24 май на площад "Славейков". "Ще преобразим най-литературния площад на София в голямо място..