"За нас е победа със сигурност, защото ние с едно постоянство и всекидневно блокиране на кръстовището при бл. 101 бранихме тази зелена площ. Ние сме много доволни от това, което постигнахме, но за столицата според мен това е проблем, който тепърва трябва да се разрешава", коментира тя.
В четвъртък, Столичният общинския съвет ще одобри предложението и така казусът ще бъде окончателно решен. По думите на Иванова е обещано да се работи в посока да се изгради и детска площадка, като се запази растителността и всичко зад блока.
"Мисля, че вече ако се тръгне да се строи по този начин и да се изрязват безумно дървета на по 30, 40, 50 години и повече мисля, че тогава целият квартал ще излезе на протест и със сигурност ще пазим всяко едно дърво", отбеляза тя.
С мнение по темата се включи и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Той сподели, че през двете години откакто е председател на СОС не е имал "по-заплетен" казус.
"Ние успяхме чрез няколко важни градоустройствени решения да предвидим защита от строителство на над 70 терена в София, 56 междублокови пространства с площ над 60 хиляди кв. м. в кв. "Овча купел". Вече общината ги придоби с решение на Общинския съвет, остават няколко дни, докато влезе в сила, като се дава в замяна на собствениците имоти по периферията на квартала, където те ще могат да строят далеч от останалите жилищни сгради и при намаляване на процента, който могат да застроят", коментира Георгиев.
Той отбеляза, че по същия начин се работи и за кв. "Младост", където ще бъдат спасени 15 големи междублокови пространства, които отново се изтеглят по силата на едно важно градоустройствено решение. Освен това каза, че след падането на комунизма в България имотите са върнати на собствениците им и голяма част от тях са в междублоковите пространства и много трудно може да бъде убеден някой наследник, че вместо да получи четири апартамента обезщетение той трябва да го остави като зелена площ.
"С промените в закона, които бяха приети преди няколко години се даде възможност и благодаря тук на главния архитект на София - Здравко Здравков за това, че четири години се работи по плана за Овча купел, повече от три години се работи за казусите в Младост. Продължаваме с други проекти в други райони, отново район по район, защото има ограничение. Ние можем да изтегляме образно казано частните имоти, които общината придобива в края на съответния район, където се намират зелените площи, които спасяваме", посочи Георгиев.
Той отбеляза, че главната цел е не да се спира строителството в целия град, а уважавайки частната собственост, квартал по квартал да се прилагат градоустройствените параметри.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..