Ако пациент не мине на профилактичен преглед в рамките на календарната година, да бъде глобен. Това е разписано в Закона за здравето, но така и не се прилага. Темата отново предизвика дискусия, след като зам.-здравният министър доц. Михаил Околийски каза, че в момента и хората, и личните лекари не са особено мотивирани за профилактични изследвания. Най-големият ръст при парите за здраве в Бюджет 2023 е именно профилактиката - с 23% повече за извънболничната помощ.
Кой трябва да понесе отговорността за преминаването на задължителния профилактичен преглед и заплащането на глоба – пациенти или личния лекар? Чуйте какво мислят столичани в анкетата на стажант-репортера Димитрия Николова.
Пред Радио София д-р Атанас Славов - личен лекар и член на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Българияобясни, че над 50% от неговите пациенти всяка година минават на годишен преглед. Случва се и той лично да търси пациентите, за да им напомни, че трябва да се изследват профилактично.
„Считам, че най-добрата реклама на годишния преглед е рано откритото заболяване, възможността за по-дълъг и качествен живот, да имаме възможността да сме с близките си без да мислим за болести“, каза д-р Славов.
Според него, липсата на мотивация у хората за годишни профилактични прегледи се дължи на няколко фактора – народопсихология, ниска здравна култура и недостатъчна медийна кампания.
„Мога да споделя за пациенти, които са ранно диагностицирани с рак на гърдата, рак на простатата, ранни фази на хипертония, захарна болест, което ди дава възможност да предотвратим усложненията и неприятен изход от заболяванията. Това, на нас като лекари, ни носи може би най-големите радости в професията“, изтъкна общопрактикуващият медик.
Той добави, че към днешна дата няма нито един глобен пациент, който е пропуснал годишния си профилактичен преглед. Според него стимулите, а не глобите биха били по-работещ вариант.
„Мое лично мнение – аз бих добавил един допълнителен ден отпуск за провеждане на годишен профилактичен преглед“, каза д-р Атанас Славов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..