Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да запазим и да подобрим работата на нашия мозък

Снимка: allevents.in

Как можем да запазим и да подобрим работата на нашия мозък? Подробности в ефира на Радио София разказа Катя Казанджиева, създател на концепцията за изграждане на устойчиво тяло "Път към здраве". Тя разказа и за събитието "Запази мозъка си млад или как да съхраниш когнитивните способности", което ще се проведе на 27.07.2023 година.

"Мозъкът е отговорен за всяка една функция в нашето тяло. Дали го осъзнаваме, или не - това е факт. Ежедневието на съвременния човек е наситено с доста стимули, много повече отколкото е било това в предишните поколения. Това са всичките звуци, това е електромагнитното натоварване от всякакви мобилни устройства около нас, различните токсини, за които също рядко си даваме сметка. Предполагам, че повечето хора са чували за "кръвно-мозъчната бариера" - това е една защита на нашия мозък именно от неблагоприятни въздействия", поясни Казанджиева.

По думите й лекцията е насочена в тази посока, защото тънкият момент е, кога човек да усети, че е нужно да се обърне към специалист. Според статистиката, първите признаци на една тежка болест като "Алцхаймер" се проявяват 4-5 години преди да бъде поставена диагнозата.

"Мозъкът ни се уврежда от три основни фактора. Единият е свързан с дефицити в тялото на важни вещества, които всъщност го хранят, образно казано. Другото, което разболява мозъка е прекаленото наличие на токсини. Третата причина е свързана с хроничното възпаление. Тук отварям една скоба, хронично възпаление например е инсулиновата резистентност", отбеляза тя.

Казанджиева посочи, че е много важно да се пие вода, тъй като мозъкът се състои основно от вода, а водата е и основният детоксикатор в нашето тяло. Освен това трябва да имаме достатъчно сън.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50