Парламентът одобри окончателно Бюджет 2023 година на заседание, започнало 9 часа сутринта вчера и продължило почти 21 часа.
Финансовата рамка е изчислена при дефицит от три процента - на начислена основа със запазване на голяма част от първоначално предложената капиталова програма.
С текстовете са осигурени средства за увеличение на възнагражденията в редица министерства и други ведомства, каквито са МВР, ДАНС, НОИ и други.
За БНР също има осигурени допълнителни средства, като над предложените от министерството депутатите добавиха 1 500 000 лева.
С думите: “Уважаеми колеги, добро утро и честит бюджет” председателят на парламента Росен Желязков закри заседанието, продължило близо 21 часа, а финансовият министър Асен Василев в крайна сметка изрази задоволство от приетите текстове.
“Бюджетът е в първоначално зададените параметри с 3% дефицит, със сериозна капиталова програма, с едно преразпределение от част капиталовите разходи към допълнително заплащане, което парламентът направи, в размер на около 300 милиона лева и като цяло с голяма част от фискалните мерки запазени, така че да могат да се съберат приходите”.
Заплатите на служителите във фирмите с персонал над 100 души ще се плащат задължително по банков път.“Не се заплащат такси, когато са за сметка на получени средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Сметката за основни операции се обслужва безплатно”.
Депутатите отхвърлиха идеята клиент, който не е получил редовен касов бон в заведение, да може да си тръгне без да плати сметката, но оставиха 9 процентната ДДС ставка за ресторантьорския бранш до края на годината. Фирмите, регистрирани по ДДС с касови наличности над 50 000 лв. ще трябва да ги декларират на всеки 3 месеца. Мартин Димитров от ПП-ДБ.
“Намаляване на сивата икономика, мерки срещу сивата икономика, което е важна цел и на правителството, и на Народното събрание, но също така да не се допуска прекалена административна тежест за бизнеса”.
Софийският градски съд пусна задържания в понеделник началник на отдел "Миграция" към Столичната дирекция на вътрешните работи Йотко Андреев срещу парична гаранция от 20 000 лева. Задържан е служител на МВР, неофициално - от отдел "Миграция" към СДВР Останалите трима, задържани заедно с него, бяха пуснати под гаранция от 10 000 лева. Двама от..
Видеокамери помогнаха да се установи кой е разлял бетон по тъмно на улица в софийското с. Бистрица, съобщиха от Столичния инспекторат. Замърсеният участък от пътя е на завоя на ул. "Буйновско ждрело" и ул. "Никола Крушкин-Чолака". След като това е забелязано, сигнал до районния инспекторат в "Панчарево" е бил подаден на 20 януари т.г...
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес беше дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник -..
Софийският градски съд отхвърли иска за над 43 млн. лева на частната компания "Сиела Норма" срещу Централната избирателна комисия. Делото се води заради твърденията на фирмата, че изборната администрация не изпълнява задълженията си по договора със "Сиела" за закупуването на машини за гласуване. Съдебното решение, което се простира на 91 страници,..
Двама души са транспортирани до болница "Света Анна" в София след катастрофа между автобус и тир на магистрала "Хемус" след тунел "Витиня". Сигнал за инцидента е подаден в 9:15 часа тази сутрин, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Към местопроизшествието веднага са изпратени две линейки. Шофьорът на..
След Хасково и Видин - в още четири области на страната е обявена грипна епидемия. От вторник мярката е в сила в Ямболска област, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост. В Ямболско от днес всички училища преминават към обучение в електронна среда. Училищата в Ямболско на дистанционен режим..
Проф. Надя Миронова встъпва в длъжност като изпълнителен директор на Националния дворец на културата от днес. Тя заема мястото на Андрияна Петкова. Проф. Надя Миронова е доктор по социално управление, декан на факултета "Управление и администрация" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), хабилитирана по управление и бизнес..