Най-мистериозният богаташ е прототип на Морев от „Тютюн“:
Анжело Куюмджийски, който има още няколко имена и псевдоними, е най-загадъчният богаташ в България между двете войни. Твърди се, че бил по-състоятелен от Чапрашикови и Буров, международен аферист и същевременно полковник от американското разузнаване.
Покрай втория си баща – тютюнев експерт, писателят Димитър Димов общува с най-големите цигарени индустриалци и търговци, сред които е и Анжело Куюмджийски. В образа на Борис Морев от „Тютюн“ той е вплел много от чертите му, както е описал и любовта му с лекарката Ирина (в романа дори е запазено името ѝ). Богаташът ѝ подарява вила, която и до днес съществува на Боровец, твърди краеведът Христо Ярловски, автор на книгата „Семкарчето милионер или възкръсващият евреин”.
Съдбата на самия Куюмджийски, който преди да замине за Америка успява да унищожи всичките си снимки, вкл. и детските, е забулена в мъгла. Исторически факт е обаче, че на срещата в Техеран между тримата големи – Сталин, Рузвелт и Чълчил, българинът присъства като част от американската делегация, високопоставен представител на US-разузнаването.
За необикновената съдба и неясния край на Анжело Куюмджийски, чуйте в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..