В България вече съществува нова правноорганизационна форма - Дружество с променлив капитал (ДПК), чието създаване цели да отговори по подходящ начин на бързо развиващия се бизнес на стартъп компании, които разработват иновативни, високотехнологични продукти и предлагат различни услуги.
ДПК е хибридна форма между персонално и капиталово търговско дружество. Капиталът се разпределя в дялове като минималният размер на един дял може да бъде 0.01 лв. За разлика от другите правни форми - ООД, АД, капиталът на ДПК няма да се обявява в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, а ще се установява в края на финансовата година с приемането на годишния финансов отчет. Това законодателно решение улеснява прехвърлянето на дялове и извършването на всякакви промени в капитала.
С ДПК се създават предимства не само за работодателите, но и за техните служители, които ще сключат договори и ще имат право на дял от дружеството при определени условия, като постигане на конкретни финансови резултати, сключване на определен брой сделки и други.
Чрез придобиването на дялове служителите ще имат право да участват в разпределението на печалбата, като по този начин ще бъдат мотивирани да постигат по-добри резултати и ще получат допълнителен приход.
Управителният орган може да бъде както едноличен (Управител), така и колективен (Управителен съвет).
Върховен орган е Общото събрание на съдружниците или едноличният собственик, като съдружниците могат да взимат участие на Общото събрание и по други въпроси, които са уредени в дружествения договор.
С новата формена форма българи и чужденци по-лесно ще могат да основават обща компания в България, по-лесно ще може да предлагат компаниите си на борсата. Пада изискването за начален капитал и сега можеш да стартираш компания и само с 1 стотинка.
Сред предимствата са и нови отношения с държавата и администрацията - по-лесно правене на бизнес, по-малка административна тежест и по-бързи процеси за управление на бизнеса.
BESCO инициира, изготви законопроекта и след 4-5 години работа успя да събере подкрепата на депутатите в 3 парламента, след стотици срещи и разговори.
ООД и АД са форми въведени в Германия през 1900 г. Днес предизвикателствата са други. 50 000 лв. за първоначален капитал понякога са много за прохождащи компании. ДПК отговаря по-добре на съвременните обществено-икономически отношения. Подходящо е за фирми, които искат да привлекат способни служители , търсят растеж и търсят международни инвеститори, изтъкна пред БНР-Радио София д-р Виктор Токушев е адвокат и преподавател по право в СУ, член на управителния борд на Българската предприемаческа асоциация (BESCO).
Чуйте повече по темата в разговора на Лъчезар Христов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..