Борисовата градина в спомени от времето, когато се е казвала "табията" и е имало решение там да има гробище. До 1881 там има ливади за паша на добитък, правили са се военни учения. Но след създаването на Пепиниерата от швейцарския градинар Даниел Нев, кметът го е виждал и като място за аклиматизиране на дървесни видове от чужбина. Летният дъб, засаден от Нев е първото такова дърво.
Постепенно градината се разширява - в 1884 се появяват акациите и Езерото с лилиите, Иречек отбелязва хубавата подредба на Пепиниерата. С идването на Фердинанд нещата се подобряват, самият княз напътства акациите да бъдат залесени дъбове и други горски видове. Тогава се строи и езерото "Ариана".
Собствениците на стада протестират против завземането на земи за паша. В 1891 градината вече се казва на името на малкия престолонаследник. Ариана се превръща зимата в ледена площадка. Шопите от Слатина продължават да се бунтуват, кавалеристи се налага да стрелят и така идва победата на градината.
Там заема своето място първия стадион, Юнак. Вазов е първият от алеята "Великите българи". Не дочаква да види откриването на паметника си. Следващите десетилетия се слагат паметниците на Ботев, Яворов и Раковски. Първата изложба на Иван Милев се открива на острова в езерото "Ариана".
Още подробности - в звуковия файл:
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..