Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долината на здравето

8
Домакините ни в Костенец
Снимка: радио София

Радиокафе отново гостува на едно магнетично и живописно място, възпято в творчеството на Иван Вазов – община Костенец. Gоворим за историята, културата, развитието, традициите и обичаите, за лечебната и профилактична сила на минералната вода, за развитието на селския и спа туризъм. Започваме с г-н Йордан Ангелов – кмет на община Костенец:

"Всеки бил в Костенец знае, че тук всичко е различно. За съжаление по време на пандемията бе трудно. Близостта до големите градове ни правят лесни за посещение. Минералната вода е най-голямата ни гордост. Местните наричат Костенец "долината на здравето". За съжаление минералните бани не са общински и се надяваме да си ги върнем и да можем да инвестираме.

Надяваме се на национална стратегия за развитие на минералните води. В миналото в плажа са влизали между 2 и 3 хиляди души. Костенец е известен и с кибритената си фабрика, функционира до ден-днешен. За съжаление почти е затворена фабриката за хартия след взрив. Получихме два безлихвени заема от държавата. Успяхме да асфалтираме доста улици, читалищата работят повече от добре, подготвяме музейна сбирка.с кмета Йордан Ангелов

В момента имаме 10376 жители в общината. Хората пътуват за да учат и работят в София. Но имаме добра образователна инфраструктура. Всички деца са добре дошли в детските градини. Млади кадри работят в сферата на образованието и културата, такъв е и екипът ми. За мен е гордост, че няма излезнало дете да учи в друг град."

Гостува ни зам.-кметът Маргарита Минчева:

"Костенец е събирателен образ на всичко, което общините мечтаят. Гордеем се с водопадите, църквата, Траянови врата. Имаме даденостите, най-важното са хората. Не сме спирали да търсим решение за минералните води. Обектите не са общински - те са собственост на Специализирани болници за рехабилитация. С тях имаме добра комуникация. Държавата трябва да направи стратегия. Надявам се да може да се намери възможност за използване на банята в Момин проход.С г-жа Маргарита Минчева, зам-кмет

Вече имаме над 20 км асфалтирани пътища и 8 км подменен водопровод. Ремонтирали сме всички училища и детски градини. Не можахме да развием както искаме социалната политика заради двете години безвремие на държавно ниво, няма защо да го крием. За нас лятото е усилена работа, асфалтираме още няколко улици и ремонтираме големия салон на читалището. Очакваме одобрение за мерки за енергийна ефективност в училищата. Децата ни са активни и будни. Няма по-голяма награда от това, да ги виждаме щастливи. След 7-и клас почти няма дете, което да е отишло да учи навън."

Ето и Любка Кацарова – кмет на с. Костенец:

"Обликът ни е интригуващ, непрекъснато се променя в положителна посока. Има данни, че тук са се заселили от тракийското племе беси, имаме крепост, която е била превзета последна. Името ни идва от костите, останали след битките по полето. Гордеем се с Константин Костенечки, открихме му и паметник.
Вазов е обожавал нашето населено място. Решихме да преиздадем стихосбирката му, където има и пътеписи, и стихотворения, които са ни посветени. Авторите от кръга "Мисъл" също са отсядали тук.С кмета на с.Костенец Любка Кацарова
Има бази за всеки вкус и всеки джоб. СПА и специфични хижи, едната е високопланинска, Белмекен. Търсенето вече е голямо. Средната цена на двойна стая е около 115 лв." 
Каталина Ненковска е председател на настоятелството на читалище „Прогрес – 1907“:
"Читалището започва дейността в местната кръчма, 53 години не е имала своя сграда, далеч преди това е обявено за образцово. Играело се е на сковани подиуми, светлинните ефекти са правени с фенерчета. Всички декори за постановки в Долна баня са били носени на ръка. Интересът към културата продължава и днес. Имаме група за народни танци "Чанове", клуб по изкуства "Терпсихора", школа по приложни изкуства, група "Весели сърца" за стари градски песни и мъжка вокална група. Занимания по йога за деца и възрастни, гордост е денс-формация "Ваялет" - наградите и отличията ни са безброй.С Каталина Ненковска
Трябва да научим на добродетели, да върнем децата към четенето. Имаме страхотна библиотека с 40 хиляди единици. Нямаме неспечелен проект. "Традиции и празници". "От раклата на баба в моите ръце", "Българска шевица с нетрадиционни материали" и много други. Детският кът бе реновиран изцяло. Имаме много дарители на книги - купуват, четат и даряват. Определено се увеличават четящите деца. Предпочитат фантастика и приключенски жанрове.
Помагаме си взаимно с общината, всички заедно за децата на Костенец, така ще излезем от кризата след пандемията. Ще се включим в празника в края на септември с инициатива "Костенец търси таланти". Читалището е кауза."
Последният ни гост е Ния Хаджийска от танцова формация „Ваялет“:С Ния Хаджийска
"Танцувам там от 4-годишна, сега съм на 18 и помагам на моята ръководителка. Ще уча балетна педагогика в Пловдив. Наскоро се върнахме с много златни награди - от Сърбия, Приморско и от София денс фест. Хората в Костенец ме знаят с наградите. Като правиш това, което искаш, трудът не ти пречи. Трябва да си можеш. Искам да си отворя мое студио. Читалището ми е като втори дом. Работя всеки ден там, имаме изяви с танците по различни проекти, ще танцуваме и на Траянови врата.
Да напусна България - да, виждам по-хубава реализация извън България."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08