Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семената на растения, опрашени от медоносни пчели, са с по-ниско качество

Снимка: Pixabay

Растенията, чиито цветове са били опрашени от медоносни пчели дават по-нискокачествени семена. Това съобщават от The Byte. Явлението може да е породено от това, че пчелите прекарват повече време в бръмчене между цветовете на едно и също растение. Това води до падане на повечето от собствения прашец на цвета обратно върху него, в резултат на което се произвеждат повече семена, съобщават изследователите.

Медоносните пчели са особено важни за опрашване на хранителните ни запаси. Те предизвикват особено внимание в обществените кръгове. Изследванията сочат, че в усилията за опазване на околната среда трябва да се приоритизират опрашители като диви пчели, пеперуди и молци.

Еколозите Джошуа Кон и Дилън Травис от Калифорнийския университет в Сан Диего проследяват опрашването на три местни растения - бял и черен градински чай, както и далечна фацелия, които виреят в окръг Сан Диего.

Дилън Травис е прекарвал часове в очакване на един-единствен опрашител - медоносна, дива пчела или насекомо от друг вид. След това ученият е поставял мрежест плик и след образуването на семена ги е събирал.

Въпреки, че местните пчели в окръга наброяват над 650 вида, най-честият посетител на цветята е западната медоносна пчела, която не е местен вид. "Каквито и растения да цъфтят обилно, те простоса пълни с медоносни пчели", отбелязва Кон.

В оранжерия учени отглеждат събраните семена и правят анализ на тяхното качество, като например колко от тях са покълнали. Белият и черният градински чай образуват приблизително половината семена от цветове, които са били опрашени от медоносни пчели, в сравнение с други видове насекоми.

Опрашените от пчели семена се развиват в растения с по-малко на брой цветове. Черната салвия пък например има по-малко семена в сравнение с кръстосаното опрашване на ръка. Медоносните пчели посещават два пъти по-често цветовете на едно растение, отколкото другите опрашители, което води до близкородствено кръстосване. Останалите насекоми летят между различни растения, вероятно пренасяйки по-разнообразен прашец.


"Новото откритие е тревожно", смята Травис и допълва: "Поради методичния навик на медоносните пчели за опрашване е вероятно резултатите да са от значение за други растения. Но е трудно да се знае как ще се развият нещата в дългосрочен план".

"Една потенциална последица може да бъде, че местните растителни популации намаляват, тъй като следващите поколения стават все по-близкородствени, намалявайки биоразнообразието. Би било просветляващо да видим как тези растения се справят след няколко поколения", заявява екологът в университета Корнел - Мария ван Дайк.

"Засега това проучване е пример за това защо повече внимание върху опазването на биоразнообразието трябва да бъде насочено върху местните пчели и други опрашители, които са жизненоважни за екосистемите и селското стопанство, в допълнение към медоносните пчели", допълни тя. Медоносните пчели и много други насекоми са застрашени както от употребата на пестициди, така и от изменението на климата.

"Време е наистина да прехвърлим зависимостта си от опрашването от медоносни пчели към други местни видове", сподели ентомологът Джая Сраванти Моккапати от Penn State University.  

"Отглеждането на местни видове цветя е един от начините за подпомагането им, както и добавянето на местообитания за гнездене - като клонки и гниеща дървесина - към дворовете на домовете", заключи тя.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20