Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семената на растения, опрашени от медоносни пчели, са с по-ниско качество

Снимка: Pixabay

Растенията, чиито цветове са били опрашени от медоносни пчели дават по-нискокачествени семена. Това съобщават от The Byte. Явлението може да е породено от това, че пчелите прекарват повече време в бръмчене между цветовете на едно и също растение. Това води до падане на повечето от собствения прашец на цвета обратно върху него, в резултат на което се произвеждат повече семена, съобщават изследователите.

Медоносните пчели са особено важни за опрашване на хранителните ни запаси. Те предизвикват особено внимание в обществените кръгове. Изследванията сочат, че в усилията за опазване на околната среда трябва да се приоритизират опрашители като диви пчели, пеперуди и молци.

Еколозите Джошуа Кон и Дилън Травис от Калифорнийския университет в Сан Диего проследяват опрашването на три местни растения - бял и черен градински чай, както и далечна фацелия, които виреят в окръг Сан Диего.

Дилън Травис е прекарвал часове в очакване на един-единствен опрашител - медоносна, дива пчела или насекомо от друг вид. След това ученият е поставял мрежест плик и след образуването на семена ги е събирал.

Въпреки, че местните пчели в окръга наброяват над 650 вида, най-честият посетител на цветята е западната медоносна пчела, която не е местен вид. "Каквито и растения да цъфтят обилно, те простоса пълни с медоносни пчели", отбелязва Кон.

В оранжерия учени отглеждат събраните семена и правят анализ на тяхното качество, като например колко от тях са покълнали. Белият и черният градински чай образуват приблизително половината семена от цветове, които са били опрашени от медоносни пчели, в сравнение с други видове насекоми.

Опрашените от пчели семена се развиват в растения с по-малко на брой цветове. Черната салвия пък например има по-малко семена в сравнение с кръстосаното опрашване на ръка. Медоносните пчели посещават два пъти по-често цветовете на едно растение, отколкото другите опрашители, което води до близкородствено кръстосване. Останалите насекоми летят между различни растения, вероятно пренасяйки по-разнообразен прашец.


"Новото откритие е тревожно", смята Травис и допълва: "Поради методичния навик на медоносните пчели за опрашване е вероятно резултатите да са от значение за други растения. Но е трудно да се знае как ще се развият нещата в дългосрочен план".

"Една потенциална последица може да бъде, че местните растителни популации намаляват, тъй като следващите поколения стават все по-близкородствени, намалявайки биоразнообразието. Би било просветляващо да видим как тези растения се справят след няколко поколения", заявява екологът в университета Корнел - Мария ван Дайк.

"Засега това проучване е пример за това защо повече внимание върху опазването на биоразнообразието трябва да бъде насочено върху местните пчели и други опрашители, които са жизненоважни за екосистемите и селското стопанство, в допълнение към медоносните пчели", допълни тя. Медоносните пчели и много други насекоми са застрашени както от употребата на пестициди, така и от изменението на климата.

"Време е наистина да прехвърлим зависимостта си от опрашването от медоносни пчели към други местни видове", сподели ентомологът Джая Сраванти Моккапати от Penn State University.  

"Отглеждането на местни видове цветя е един от начините за подпомагането им, както и добавянето на местообитания за гнездене - като клонки и гниеща дървесина - към дворовете на домовете", заключи тя.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Ева Гочева: Поезията е много интересен портал към младите хора

На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове.  Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..

публикувано на 02.07.25 в 17:25

Отново тревожна статистика за пътната безопасност у нас

Статистиката за пътната безопасност  у нас е повече от тревожна.  Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..

публикувано на 02.07.25 в 16:34
Тончо Краевски

От "Продължаваме промяната" не очакваха битката за властта да бъде маратон

“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Обновяват маркировката на пешеходни пътеки със светлоотразителни перли

Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..

публикувано на 02.07.25 в 15:36
Композиторът Георги Арнаудов

Композиторът Георги Арнаудов за монодрамата си по текстове на Яна Букова

Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..

публикувано на 02.07.25 в 14:51

ЦГМ: Картите за градския транспорт са удължени за дните на стачка

Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...

публикувано на 02.07.25 в 13:42

В "Кремиковци" информират за мерките срещу свлачищни процеси в котлована на бившия рудник

Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци".   Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“.  От районната..

публикувано на 02.07.25 в 12:30