Безплатни занимания за деца предвиждат през целия месец август в Общинския исторически музей в Брезник. Всяка сряда там ще се провежда Лятна академия, която вече четвърта година е едно традиционно и очаквано събитие,където децата от града се учат на занаяти.
Дейностите са традиционна инициатива за музея в Брезник. По този начин малчуганите се запознават със стари занаяти, практики и техники в изкуството.
"Творят чрез грънчарство, рисуване и други занимания. Садим цветя, рисуваме с тебешири, пускаме хвърчила, но най-много децата се забавляват със грънчарството – работа на грънчарско колело и работа на ръка", разказа пред Радио София, Ваня Димитрова, уредник в Общински исторически музей и един от ръководителите на Лятната академия.
Всяка сряда от 10 до 12 часа пред сградата на музея, Лятната академия събира деца от различни възрасти.
"Идват и от 2-годишните идват и 15-годишни и правим всичко. Работим първо на грънчарско колело, което им е най-атрактивно и най-забавно, след това садим цветята, заравяме съкровища, търсим ги", разказа уредникът и уточни, че децата не се делят по възраст, а работят всички заедно.
По думите й до 20-25 деца посещават академията всяка седмица.
Всички деца могат да заповядат, всяка сряда от 10 до 12 часа, посочи още тя.
Заниманията в академията всяка година се надграждат, екипът се събира и предлага това, което би било интересно за децата, взимат се предвид и желанията на самите малчугани.
Художничката Ралица Евтимова, която е приятел на музея, обучава децата в работата с грънчарското колело, а в другите обучителни дейности участва целия екип на музея, сподели уредникът Ваня Димитрова. Тя разкри още, че за малчуганите представлява интерес етнографската експозиция на музея, която е свързана с Брезник, Брезнишко и Граово – така наречените граовски носии. Впечатляват се и от бита на Граово – как са се прехранвали, какво са правили нашите предци, поясни Ваня Димитрова.
След приключването на Лятната академия, музеят организира изложба с творби на децата, за положения труд те биват награждавани с грамоти.
Чуйте още от интересния разговор на Невена Николова в звуковия файл.
Свободата като изконно човешко право изследва Владимир Карамазов във фотографската си изложба "На тяхно място". В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както..
Иван Шопов и Ася Пинчева от формацията “Тригайда“ бяха гости в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за своя нов албум наречен “Полет“. Ася Пинчева е завършила "Народно пеене“ и работи в тази сфера от 15 години. От няколко години участва в проекти с по-модерно звучене на фолклора. Споделя, че много е мечтала това да й се случи...
През почивните дни през УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет, съобщиха от лечебното заведение. Има и голям брой хора, които са се регистрирали, но са преценили, че състоянието им не е толкова спешно и са се..
От 28 април започва поетапното спиране на парното в Перник, съобщиха от "Топлофикация – Перник”. Над 20 000 абоната са на централно отопление в града. На част от тях парното вече е изключено след подадени заявления от Етажната собственост. Като цяло отоплителният сезон премина без сътресения. Имало е частични спирания, но те основно са били свързани с..
Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..
Ученици от 95-о столично училище, вдъхновени от своята преподавателка по история, са открили един много интересен и атрактивен начин да пресъздадат усвоеното от митологията на древна Елада в социалната мрежа . Те създават профили на древногръцки божества или умалени модели на египетски пирамиди в съвременен контекст, като в ролята на..
По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..