Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителни средства за инвитро процедури на семействата, които кандидатстват

Снимка: Fb/Искам бебе

Държавата ще заплаща до 6 хиляди лева за инвитро процедура за семействата, които кандидатстват за финансиране от Центъра за асистирана репродукция. Новата стойност е гарантирана в бюджета за тази година, стана ясно след среща на финансовия министър Асен Василев с представители на Фондация "Искам бебе".

Очаква се следващата седмица да бъде разписана нормативната промяна за увеличаването на стойността.

Допълнителни 2 милиона лева към първоначално предвидения бюджет за асистирана репродукция ще бъдат насочени за инвитро процедури с новата им стойност. Тя е с хиляда лева повече спрямо досегашната. Какво ще успее да покрие предвидената сума като процедури – по темата е разговора с Валентина Иванова, член на УС на Фондация "Искам бебе".

"Тепърва ще трябва да се преподпишат нови договори с инвитро центровете и да се изготви алгоритъм къде и в коя част ще бъдат насочени средствата – дали към медикаменти, или към медицинска услуга, или към двете части", каза тя и изрази надежда, че ще бъде сформирана една работеща група от специалисти, които да изкажат мнението си. Предполага се, че те ще излязат със счетоводни документи и експертна оценка за реалните нужди на центровете, които да бъдат покрити, поясни Иванова.

"Към нас се обръщат двойки, които са изразходили опитите си за финансиране през Националния фонд, или се нуждаят от донорска програма, която държавата не финансира по никакъв начин“, каза още тя.

По думите й през Националния фонд двойката може да получи до четири опита до момента на стойност до 5 хиляди лева, за което има и възрастово ограничение до 43 години.

"Но не всички двойки попадат, независимо от възрастта в тези критерии. При хората с репродуктивни проблеми рязко намалява и възрастовата граница", подчерта Иванова и посочи като пример хората с намален яйчников резерв, чиято възрастова граница е от 23 до 27 години.

Припомняме, че поради тази причина и снижаването на възрастовата граница от Фондация "Искам бебе" призоваха Здравната каса да поема няколко профилактични изследвания за репродуктивните способности на младите хора.

В тази връзка Валентина Иванова уточни, че базовите хормонални изследвания се поемат от здравната каса, но спермограмата и цветната снимка се самофинансират, а те са едни от изследванията необходими за установяване на репродуктивен проблем.

В разговора ще чуете още: За наскоро обнародваната наредба, която регламентира нормативната база за асистираната репродукция в България и какви са промените в нея, какъв е правилният подход към репродуктивното здраве, за който е нужно да знаят младите хора.

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Журналистът Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05