Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вземат ли се мерки срещу вандалски прояви

Снимка: Радио София

Информационна кампания на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) алармира, че вандалските прояви ощетяват данъкоплатците. Рушенето на обществена собственост, незаконните сметища и много други прояви, пораждащи възмущение, сериозно рефлектират и върху бюджетите на общините. Възстановяването на повреденото или унищожено имущество е ангажимент на общинските администрации, а средствата са от събираните местни данъци. Тревожния ръст на съобщения през последните провокира НСОРБ да създаде рубрика в сайта и в електронния бюлетин на Сдружението, в която да запознае гражданите с начина на работа на общинските администрации в подобни случаи и за загубите, които всички понасяме заради равнодушие. Подробности разказа Кремена Цветкова, началник отдел "ПР, комуникации и издания" на НСОРБ.

 

"Общинските съвети приемат наредби за обществения ред и там минава демаркацията между ангажиментите на МВР по отношение на опазване на обществения ред и ангажиментите на общината. Инспекторатите към общините или други структури, в зависимост от размера на администрацията са тези, които следат за спазването на общинските наредби. В София Инспекторатът има много добре структуриран сайт. Там са посочени всички отговорности и действия във връзка с опазване на чистотата на атмосферния въздух, контрол по разделното събиране на отпадъци, контрола на строителните фирми, които имат определени задължения за да не замърсяват града, когато излизат от обектите. Включително и нашумялата тема през последните месеци за графитите и посегателствата срещу сгради, които представляват културна ценност", каза тя.

По думите й проблемът е, че общинските служители в Инспектората нямат правомощия да изискват лична карта дори в случаите, в които лицето извършва нарушение.

"Обикновено при проверки се ангажират освен силите на съответната община и полиция именно заради тези правомощия, които имат полицаите. Не случайно ние, като сдружение на общините поставяме темата за създаването на общинска полиция. Но нека да бъдем наясно - това не е структура в рамките на МВР, която се нарича Общинска полиция, а това са правомощия за бърза реакция при важни неща свързани с конкретни нормативни актове", отбеляза тя.

Най-често срещаните вандалски прояви за територията на страната са посегателство върху общинска собственост в парковите зони. На второ място са нерегламентираните сметища. Друг проблем са графитите, а почистването им струва около 45 лв на кв. м. За последната кампания през юли 2023 г. Столична община е почистила над 8 хиляди квадратни метра площ.

Цветкова сподели, че законът защитава неприкосновеността на частната собственост. Тя посъветва гражданите освен на телефоните на общините да подават сигнали и на тел. 112, за да бъде препратен сигнала към полицията и да се предприемат съответните действия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27