Ще присъстват мениджъри, инженери, предприемачи, общественици, ученици, студенти и много млади ентусиасти в сферата на технологиите. Събитието се организира от PARA- Professional Association of Robotics, Automation and Innovations.
Повече за това, за дейността на PARA и какво успяха да постигнат от основаването си преди 5 години, разговор с Кристиян Михайлов – съосновател,член на УС и секретар на PARA.
PARA е технологично и бизнес НПО, което обединява над 80 компании в сферата на иновациите, роботиката, индустриалната автоматизация, образователните услуги в тази сфера.
"При нас има компании, които произвеждат роботи, интегрират ги, работят с производства. Има "умни" фабрики, софтуерни компании и цялостно такива, които са дали висока добавена стойност", посочи Михайлов и допълни:
"Нашата роля е да помагаме на компаниите да се автоматизират по най-добрия и най-бързия начин и да им помогнем да излязат навън, от гледна точка на взаимоотношения и да растат съответно".
За последните 5 години PARA отчита своите успехи.
"Това, което произвеждат нашите членове определено е успешно – първият български колаборативен робот, софтуерни дигитални близнаци, имаме компании, които интегрират роботи в български и международни предприятия", посочи още Кристиян Михайлов.
Ролята на асоциацията е да бъде мост между бизнеса, държавата, индустрията и образованието, изтъкна той.
На фокус във PARA e темата за образованието - какви умения трябва да развиваме и да научим, за да бъде България актуална в световен мащаб.
"Когато говорим за високо технологично образование, то това е един микс между математика и физика, която да е интересна за учениците и те разбират защо учат това – математика, физика, програмиране", каза той и поясни, че в индустрията, в бизнеса, достъпът до дигиталния свят минава именно през програмирането – навлизането на ИИ, роботите и решаването на комплексни проблеми. Образованието трябва да предоставя теория, която да е разбираема за тези, които я учат, бе категоричен той.
Важна образователна инициатива на асоциацията е Инкубатор по роботика, в която се предоставят условия на младежите в рамките на 6 месеца да създадат работещ прототип на идеята, с която са кандидатствали.
"В тази инициатива ние им помагаме те да разработят своите 10 проекта, и на форума Robotics Strategy Forum 2023 ще се борят за различни възможности и награди", каза още Кристиян Михайлов.
"Концепцията ни за образование е, така нареченото проектно базирано образование – да пипнеш, да решеш проблем, да го превърнеш в определен вид бизнес", изтъкна той. Форумът, на който младежите ще могат да презентират своите идеи е с вход свободен, но се изисква регистрация на сайта на асоциацията. Участниците са ученици и студенти.
PARA e изготвила и доклад, който отразява постиженията на страната ни в сферата на роботиката. Повече конкретика ще чуете в разговора.
Посетителите на форума ще могат да се запознаят с дейността на повече от 40 компании, които произвеждат различни продукти и услуги, под формата на ЕКСПО, да видят различни видове хардуер – роботи и машини. Ще има и конферентна част, която ще включва различни дискусии.
Чуйте още от разговора с Кристиян Михайлов. С него разговаря Христина Иванова.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..
Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...