"Това е моят дебют на пълнометражен игрален филм. Имам вече един филм правен за БНТ, който се казва "Братът на охлюва" и който излезе през 2010 година. Мина на наградите на Българската филмова академия тогава и има няколко награди. Това е моят професионален дебют на пълнометражен филм и той не прави опита ми огромен, защото това е един втори опит зад камерата. Но в крайна сметка е втори, което трябва да докаже, че успехът на първия филм не е бил случаен" каза Панев.
Той каза още, че една от линиите на филма е любовната - на една драматична любов между главната героиня Стела, чиято роля се изпълнява от Йоанна Буковска-Давидова и Асен, изигран от актьора Пенко Господинов, който изследва скалните манастири и исихазма.
"Тази линия на исихазма дава само нюанси в любовната история. Придава й повече обем, някаква дълбочина, освен това е свързано с влизане в пещери, с катерене, със спускане в тъмнината, със загадки и много други неща. Пещерите във филма са допирната точка между любовната и криминалната история и нашите зрители ще проследят тези две линии как се смесват, как се преплитат и как се стига до разрешаването на основния конфликт в историята", сподели Панев.
По-голямата част от снимките са били в екстериор, а само два дни е снимано в интериор, като природата по южното черноморско крайбрежие е заснета в много различни аспекти, отбеляза режисьорът.
"Филмът е правен с много любов, с желание и положително отношение, което според мен винаги си личи от екрана", каза Панев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Филмът "Плетачката на дантели" от 1977 с Изабел Юпер печели наградата на екуменическото жури в Кан. В това време Бистра Писанчева е твърде далеч от мисълта, че в средата на август 2025 ще събере майсторството на плетачки от цял свят на Световен конгрес в Карлово, откъдето излъчваме, заедно с Програма "Христо Ботев". Конгресът съвпадна с ежегодния..
Днешният герой е скулпторът Андрей Николов, чиято "Червена къща" е незаменима част от културния живот на столицата ни: "С часове гледах ангелчето" - така Андрей Николов разказва пред Христо Бръзицов за първите си художествени впечатления от родната му Враца (става дума за малка скулптура в местната църква). 225 хиляди лв му струва дворното място,..
Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Запазени са и артефакти от другите дейности на Никола Образописов, като счетниците. По поръчка на самоковското градско управление рисува три платна за Пловдивското изложение. От това време са запазени и първите му..
Гюрга Пинджурова отказва кариера в европейските оперни театри, за да стане даскалица в Трънско и да изминава по 30 км на кон до затънтеното село, където преподава. Причината? Любов, естествено. Защото докато взима петте години за три, за да завърши със златен медал консерваторията в Прага, певицата с красивия контраалт не е забравила усмивката на..
Ролята на книжните клубове за четящите и издателския бизнес – Темз Арабаджиева от „С книги под завивките“: "Книгите могат да бъдат поле на разпалени диспути. Книжните клубове са някогашните социални мрежи. Историята им е част от развитието на цивилизацията. Били са стожери на интелектуалците. Дикенс, Т.С.Елиът, Вирджиния Уулф са били техни членове..
Поне 200 ученички от 5 училища в София ще получат обучение, свързано с менструалното здраве. Проектът се нарича "EndoGirl" и е плод на съвместната работа на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве" и Фондация "Бикоуз". Слушаме Катерина Иванова - един от основателите на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве" : "Аз самата съм пациент с..
Пернишката крепост става домакин на третото издание фестивала "KraKra Jazz" , който събира на една сцена на 15.08 и 16.08 български и чуждестранни изпълнители. Входът е свободен и за двете концертни вечери, като вратите отварят в 19:30 ч. Сред акцентите тази година са британската група Stereo MC's, култовите Fun Lovin' Criminals от САЩ и..