Eкспозицията Chrysalis на гръцкия фотограф Олга Стефату представя серия от портрети на жени бежанки, родом от Сирия, Иран, Ирак, Афганистан, Камерун и Конго. Те застават пред камерата в златни костюми, изработени от спасително фолио.
Портретите и придружаващите ги текстове представят различния опит на всяка бежанка и нейния път на миграция, а декорът поставя в центъра на изображението нейното смело поведение.
Процесът на работа с Олга Стефату им дава възможност да се покажат пред света така, каквито искат да бъдат видени: като личности, напуснали родното си място по различни причини, със свои собствени очаквания и надежди за бъдещето, разказват от екипа на галерията.“
Надежда Павлова – куратор на изложбата, сподели своите наблюдения, че жените фотографи са много по-чувствителни към темата за нарушаване на човешките права и борбата за справедливост и техните проекти са изключително силни.
„Разбира се, не изключвам и мъжете фотографи от тази група, но са доста примерите, с които съм се срещала в практиката си и особено сегашната изложба, която е в галерия „Синтезис“. По този проект Олга Стефату работи през последните 5 години. Нейната идея е да представи жените бежанки, които среща в Атина, където живее, по един по-различен начин от този, с който сме свикнали да ги виждаме по новините, пристигащи в различни точки на Гърция, в различни острови. Целта на авторката е да ги представи по по-различен начин, но да разкаже техните истории такива, каквито са“, посочи кураторът.
Тя допълни, че жените отсъстват от потока бежанци, който сме свикнали да ни показват по телевизията, но те са именно тези, които водят децата и пресичат множество граници.
„Много от нас дори не могат да си представят такова пътуване - буквално на всяка крачка дебне опасност и тя не застрашава само теб лично, но и твоите деца. Най-често тези жени са от държави, където абортът не е позволен, имат по много деца. Това е един много труден път. Олга иска да разкаже тези истории, но същевременно да предложи на тези жени някакво преживяване, което да ги извади от ежедневните им проблеми в тяхната роля на силно маргинализирани герои в обществото“, посочи още Надежда Павлова.
Стефату се среща с всяка от тези жени, дълго разговаря с тях, а нейният дизайнер - грузинецът Горан Чечанидзе, създава за всяка от тях костюм, изработен от златно спасително фолио и материали, свързани по някакъв начин с миграцията на жените и тяхното пътуване, разказа още Павлова.
Тя отбеляза, че авторката е избрала езика на модната фотография, а в същото време по уникален начин повдига една много сериозна социална тема.
Чуйте още от разказа и от разговора в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..