Eкспозицията Chrysalis на гръцкия фотограф Олга Стефату представя серия от портрети на жени бежанки, родом от Сирия, Иран, Ирак, Афганистан, Камерун и Конго. Те застават пред камерата в златни костюми, изработени от спасително фолио.
Портретите и придружаващите ги текстове представят различния опит на всяка бежанка и нейния път на миграция, а декорът поставя в центъра на изображението нейното смело поведение.
Процесът на работа с Олга Стефату им дава възможност да се покажат пред света така, каквито искат да бъдат видени: като личности, напуснали родното си място по различни причини, със свои собствени очаквания и надежди за бъдещето, разказват от екипа на галерията.“
Надежда Павлова – куратор на изложбата, сподели своите наблюдения, че жените фотографи са много по-чувствителни към темата за нарушаване на човешките права и борбата за справедливост и техните проекти са изключително силни.
„Разбира се, не изключвам и мъжете фотографи от тази група, но са доста примерите, с които съм се срещала в практиката си и особено сегашната изложба, която е в галерия „Синтезис“. По този проект Олга Стефату работи през последните 5 години. Нейната идея е да представи жените бежанки, които среща в Атина, където живее, по един по-различен начин от този, с който сме свикнали да ги виждаме по новините, пристигащи в различни точки на Гърция, в различни острови. Целта на авторката е да ги представи по по-различен начин, но да разкаже техните истории такива, каквито са“, посочи кураторът.
Тя допълни, че жените отсъстват от потока бежанци, който сме свикнали да ни показват по телевизията, но те са именно тези, които водят децата и пресичат множество граници.
„Много от нас дори не могат да си представят такова пътуване - буквално на всяка крачка дебне опасност и тя не застрашава само теб лично, но и твоите деца. Най-често тези жени са от държави, където абортът не е позволен, имат по много деца. Това е един много труден път. Олга иска да разкаже тези истории, но същевременно да предложи на тези жени някакво преживяване, което да ги извади от ежедневните им проблеми в тяхната роля на силно маргинализирани герои в обществото“, посочи още Надежда Павлова.
Стефату се среща с всяка от тези жени, дълго разговаря с тях, а нейният дизайнер - грузинецът Горан Чечанидзе, създава за всяка от тях костюм, изработен от златно спасително фолио и материали, свързани по някакъв начин с миграцията на жените и тяхното пътуване, разказа още Павлова.
Тя отбеляза, че авторката е избрала езика на модната фотография, а в същото време по уникален начин повдига една много сериозна социална тема.
Чуйте още от разказа и от разговора в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..