Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата с черешите - една не просто семейна история

Снимка: личен архив

Една истинска и много вълнуваща история разказа журналистът Валентина Петкова в предаването "Ритъмът на столицата" – историята на Къщата с черешите, която е разположена в кв."Манастирски ливади", някогашният "Боянски възход". Как се поддържа днес този дом и какво крие вкусът на черешите в него, сподели с нас авторката  и на едноименната книга, която е много тясно свързана с този дом.

Къщата с черешите е построена в началото на 30-те години на миналия век в малкото кварталче "Боянски възход" изпъстрено с китни къщички, някои от тях запазени и до днес, други вече разрушени поради застрояването в днешния квартал "Манастирски ливади". Валентина Петкова поясни, че е посветила книгата си в памет на своя съпруг, спортния журналист Владимир Петков, от чието семейство води началото си историята.


Неговият баща, финансист, образован богат човек, наследява около 10 декара земя в Боянски ливади и решава да си построи вила, защото тогавашното местонахождение на имота се е намирало на 30 минути път с трамвай от центъра на София. Любовта му към земята го е подтикнала преди да построи вилата да направи огромна овощна градина с над 50 вида черешови дървета, както и други плодни дръвчета и зеленчукови насаждения. Къщата е строена със замах, завършена в рамките на 3 години, построена е с дълбоко мазе, дебели стени, мансардна половина с кокетни триъгълни прозорчета и полукръгла тераса с изглед към Витоша и "Копитото". Обзаведена е с мебели от дърворезба и с много вкус.


"Въпреки премеждията на фамилията, къщата оцелява и сме успели да я съхраним и до днес", уверява Петкова. Дошло време собственикът на имота да потърси човек, който да му помага в градината. Свързват го работлив човек от шопските села, ватман от красноселското депо, който по-късно под претекст, че няма къде да живее се настанява със семейството си на мансардния етаж. След време освен, че краде от имуществото на собственика, ватманът пише донос срещу него към ОФ организацията, обвинявайки своя хазяин за враг на народа, буржоа и много вреден човек. В един октомврийски ден, собственикът Константин Петков получава заповед за изселване.

Той трябвало да напусне къщата и София в рамките на 24 часа, заедно с жена си и шестгодишния им син – Владимир Петков.

"Свекърът ми никога не се завърна в къщата, но след 18 години съпругът ми и майка му се завръщат 18 години по-късно. Оказва се, че завърнали се, те няма къде да живеят, защото в къщата с черешите са настанени наематели верни на новата власт", споделя Петкова.


Какво се случва с персонажите в историята – с неблагодарния ватман, който служейки си с лъжи преобръща съдбата и почти унищожава живота на едно семейство, с Къщата с черешите, как тя и до днес пази зад стените си този дух на нейните собственици, интелигентни хора на духа? В нея има огромна библиотека с книги в кожени подвързии и златни буквички. 

"За нас най-ценното е, че този дух и тази атмосфера успяхме да я съхраним", категорична е журналистката Валентина Петкова. Чуйте още от нейния разказ в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46

Музика, изкуства и занаяти учат в нов арткабинет таланти на 27-о училище

Заместник-кметът по направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова откри арткабинет в 27-мо училище "Акад. Г. Караславов" , съобщиха от Столичната община. Новият кабинет е предназначен за преподаване на изкуства – музика, изобразително изкуство и занаяти. Новото артпространство ще помогне за развитие на дарбите на..

публикувано на 16.05.24 в 15:12

БФЖ ще подпомага организации, работещи с пострадали от насилие

Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола  и домашното насилие. "Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените,..

публикувано на 16.05.24 в 15:07

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти и бежанци, които са настанени в София без родителите си. Местната администрация ще обезпечи услуги, свързани с отглеждането и придобиването на специфични умения от децата, докато държавата поеме издръжката за тях. В момента 12-те деца живеят в Център за настаняване от семеен тип -..

публикувано на 16.05.24 в 14:39