Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С редица събития

Район "Слатина" подновява кампанията срещу словесната агресия в онлайн пространството

Снимка: БГНЕС

Почти година след началото на кампанията си срещу словесната агресия в онлайн пространството, в столичния район "Слатина" я подновяват като част от усилията да се повлияе положително върху средата на подрастващите.  За това какво е постигнато през изминалата кампания и подробности за настоящата, пред БНР-Радио София разказа Елица Виденова – представител на района и PR специалист.

„Смятаме, че тази кампания бе едно от най-успешните неща, които направихме през изминалата година, защото осъзнахме каква важна функция на местната власт остава подценена – а именно, работата с училищата и подрастващите“, подчерта тя и допълни, че до момента работят на терен с 14 училища в района, от които 8 са общински, а другите са държавни и частни.

„Бяхме изумени от готовността, с която ни приеха и останахме с впечатление, че това е нещо отдавна чакано“, поясни Виденова. 

По думите ѝ, досега никой не е обърнал внимание на капацитета, с който разполага местната власт, за да влияе върху средата на подрастващите.
Самите школа са наясно с този ресурс, но общината не е наясно колко може до направи в полза на училищата. 

Виденова уточни, че кампанията срещу словесната агресия в онлайн пространството, е създадена в подкрепа на усилията на местната Комисия за борба с обществените прояви на малолетните и непълнолетните.

„Те бяха само трегер в тази кампания, тяхната цел беше да привлечем интереса към двете теми, които ни вълнуват най-много и са изключително важни – словесната агресия сред подрастващите от една среда и работата с училищните психолози и обществените възпитатели, важна и за учениците, и за учителите, и за родителите“, разкри тя и поясни. В тази кампания са направени няколко проекта, чрез които са таргетирани директно, лице в лице тези три групи.

„Установихме, че работата не е свършена, но аз лично вярвам в „ефекта на пеперудата“ – всеки прави това, в което вярва, в което е добър, влага всичко от себе си и се надява да има резултат в дългосрочен план, но той се вижда много по-скоро“, увери Елица Виденова.

  • Ролята на училищните психолози

"Те са едни от водещите специалисти в работата с деца, те са изключително опитни и да много търсени от родителите. Ние искаме да кажем на децата: Тези хора са тук за вас, има ги, тяхната работа с вас е поверителна, работата с психолог е признак на високо емоционално и интелектуално развитие, а не е признак на проблем", увери експертът.

Виденова посочи, че често децата не знаят, че в училище работи психолог, не са наясно какво правят те. „Свързваха ги единствено с проблемните деца, при които проявата на някаква форма на дистрес е много видима, деца които нарушават процеса в час, различните. А истината е, психологът е там за всички", категорична е Виденова.

Идеята е да им се намира работа, те да бъдат заети и да се оползотворява времето им в училище - със съдействие на учителите, учениците и родителите, каза още тя.

В разговора ще чуете за обученията в рамките на кампанията срещу насилието, които експертите са провели в училищата за които и за всички предстоящи събития за които разказа Елица Виденова.  

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00