Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване на "Сова Харис" и сдружение "КАЖИ" показва обществените нагласи към теми за защита на животните

Петя Алтимирска от КАЖИ пред Радио София

Снимка: ЕPA/БГНЕС

По поръчка на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) в периода юни-юли 2023 г. се проведе онлайн проучване на общественото мнение по теми, свързани със защита на животните реализирано от агенция "Сова Харис".

Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) е организация за защита на животните с фокус върху индустриалното животновъдство и всички животни, използвани в човешката дейност.

"КАЖИ" е член на няколко големи международни коалиции и работи последователно на национално, европейско и световно ниво за по-добър живот на животните.

В националното проучване бяха изследвани нагласите на хората сред населението над 16 годишна възраст, по отношение на нагласите към темите за защита на животните.

В проучването се извежда интересна тенденция, която сочи, че все повече хора смятат, че трябва да се забранят фермите за отглеждането на животни, единствено и само заради техните кожи. Данните сочат, че 70% от анкетираните смятат, че такива ферми трябва да бъдат забранени.

При сходно проучване от преди две години, процентът е бил под 63 %, което означава че подкрепата за забрана се е увеличила.

"Това е факт, който се наблюдава откакто стартира кампанията за информиране на обществото какво представляват фермите за ценни кожи, какво се случва в тях, какъв е техния принос към нашето ежедневие и всички негативи които последват от съществуването на такъв тип бизнес или производство", каза пред Радио София Петя Алтимирска, председател на сдружение "КАЖИ". В България към момента има само една такава ферма, която е с капацитет около 130 хил. американски норки.

"Целта ни беше да информираме максимално хората, за да можем да получим тяхната нагласа и това да повлияе за взимането на решение на законодателно изменение, да се забранят фермите за цени кожи в страната", каза Петя Алтимирска.

Тя посочи, че има и европейска гражданска инициатива, която цели същото нещо – да се забранят всички ферми за ценни кожи в рамките на Европейския съюз. Конкретни статистически данни ще чуете в разговора.

"Можем да предположим, че повечето хора нямат представа нещо пухкаво което купуват, дали то е истинско или не, от какъв вид животно е козината", поясни тя,

И ако продуктите от ценни кожи не са толкова популярни и широко застъпени сред населението, то има и продукти, които ежедневно се консумират, а именно кокошите яйца, именно за тях има интересни изводи направени чрез проучването.

"За яйцата тенденцията също е много интересна, тъй както има няколко вида кокошки носачки. Ние правим кампания за популяризиране на видовете отглеждане и нашата цел е да насърчим хората да не купуват тези яйца, които са придобити с най-голяма жестокост към животните – яйцата с код "3". 89% от хората казват, че предпочитат да пазаруват от търговци показващи по-хуманно отношение към животните", поясни Алтимирска.

"Искаме да насърчим и максимално много търговци да приемат етична политика. Освен да информират своите клиенти за видовете отглеждане, също така да се откажат от яйцата с код 3 – клетъчно отглежданите яйца. Условията за отглеждане на кокошки имат ефект върху качеството на яйцата и 87% от запитаните също са съгласни, че това е така", изтъкна тя.

В разговора ще чуете за аспекти в отглеждането на животни и използването им в определени индустрии, както и още данни от изследването проведено сред българското население.

С Петя Алтимирска разговаря Златина Петкова. Чуйте.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15