По поръчка на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) в периода юни-юли 2023 г. се проведе онлайн проучване на общественото мнение по теми, свързани със защита на животните реализирано от агенция "Сова Харис".
Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) е организация за защита на животните с фокус върху индустриалното животновъдство и всички животни, използвани в човешката дейност.
"КАЖИ" е член на няколко големи международни коалиции и работи последователно на национално, европейско и световно ниво за по-добър живот на животните.
В националното проучване бяха изследвани нагласите на хората сред населението над 16 годишна възраст, по отношение на нагласите към темите за защита на животните.
В проучването се извежда интересна тенденция, която сочи, че все повече хора смятат, че трябва да се забранят фермите за отглеждането на животни, единствено и само заради техните кожи. Данните сочат, че 70% от анкетираните смятат, че такива ферми трябва да бъдат забранени.
При сходно проучване от преди две години, процентът е бил под 63 %, което означава че подкрепата за забрана се е увеличила.
"Това е факт, който се наблюдава откакто стартира кампанията за информиране на обществото какво представляват фермите за ценни кожи, какво се случва в тях, какъв е техния принос към нашето ежедневие и всички негативи които последват от съществуването на такъв тип бизнес или производство", каза пред Радио София Петя Алтимирска, председател на сдружение "КАЖИ". В България към момента има само една такава ферма, която е с капацитет около 130 хил. американски норки.
"Целта ни беше да информираме максимално хората, за да можем да получим тяхната нагласа и това да повлияе за взимането на решение на законодателно изменение, да се забранят фермите за цени кожи в страната", каза Петя Алтимирска.
Тя посочи, че има и европейска гражданска инициатива, която цели същото нещо – да се забранят всички ферми за ценни кожи в рамките на Европейския съюз. Конкретни статистически данни ще чуете в разговора.
"Можем да предположим, че повечето хора нямат представа нещо пухкаво което купуват, дали то е истинско или не, от какъв вид животно е козината", поясни тя,
И ако продуктите от ценни кожи не са толкова популярни и широко застъпени сред населението, то има и продукти, които ежедневно се консумират, а именно кокошите яйца, именно за тях има интересни изводи направени чрез проучването.
"За яйцата тенденцията също е много интересна, тъй както има няколко вида кокошки носачки. Ние правим кампания за популяризиране на видовете отглеждане и нашата цел е да насърчим хората да не купуват тези яйца, които са придобити с най-голяма жестокост към животните – яйцата с код "3". 89% от хората казват, че предпочитат да пазаруват от търговци показващи по-хуманно отношение към животните", поясни Алтимирска.
"Искаме да насърчим и максимално много търговци да приемат етична политика. Освен да информират своите клиенти за видовете отглеждане, също така да се откажат от яйцата с код 3 – клетъчно отглежданите яйца. Условията за отглеждане на кокошки имат ефект върху качеството на яйцата и 87% от запитаните също са съгласни, че това е така", изтъкна тя.
В разговора ще чуете за аспекти в отглеждането на животни и използването им в определени индустрии, както и още данни от изследването проведено сред българското население.
С Петя Алтимирска разговаря Златина Петкова. Чуйте.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..