Фестивал на съвременната музика „Мишовите звукови пейзажи“ (второ издание) в село Антон – слушаме организатора Анжела Тошева и нейни гости:
"Не съм следила дали съществуват фестивали с нова музика, но няма такъв на малко място. Тази година имаме от всичко. За да създадеш контекст има нужда от невидима сила. Главният акцент е музика от други колеги композитори и изпълнители. Световна премиера на Втория концерт на Михаил - "Триптихон". От отвъдното ни пита дали личността му е уникална.
Третият ни коцерт е с Павел Ралев, на откритата сцена на параклиса - ще направи препратка към любовта на Михаил към минимъла и Стив Райх, изключително впечатляващо. Ще изпълни и Втората партита на Бах за цигулка, но на китара."
Анжела представя и съпътстващата програма:
Ето го и самият Павел Ралев, български китарист с впечатляваща кариера във Великобритания:
"По време на пандемията спечелих един конкурс и спечелих турне в Австралия. Съвсем различно е, усеща се западния начин на живот, но са по-отворени, имат много пространства. Мисля, че повечето музиканти имат нужда от среда да се развиват, има здравословна доза конкуренция. Не е за всеки, беше ми трудно докато вляза в ритъм и се запозная с правилните хора. Обичам да използвам противоположности и връзки между тях - Райх работи с котрапункт, Вила-Лобос също цитира "Чаконата" на Бах.
Ема Култард е от Ирландия - страната във фокуса на фестивала:
"Това ми е второ идване тук, в 2019 Мишо написа пиеса за мен. Пиша съвременна музика, защото ирландската музика не е само фолклор и Ю Ту."
И за финал - пианистът Иван Керековски:
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..