Най-добрите български ученици по астрофизика се представиха отлично на 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Полша, където спечелиха 5 медала.
Златният медал спечели Баян Гечев (11 клас, СМГ). Сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова (10 клас, СМГ), Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) и Михаил Банков (12 клас, МГ Плевен), а бронзът завоюва Константин Кръстев (12 клас, ПМГ Бургас). Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).
Баян Гечев е ученик в 11 клас в Софийската математическа гимназия и за втори път е част от Националния отбор по астрофизика. Той започва да се интересува от астрономия и физика в 8 клас, когато се явява на различни състезания.
На миналата Международна олимпиада по астрономия и астрофизика Баян печели сребърен медал. А на Европейската олимпиада по физика – печели бронзово отличие.
Лора Лукманова е ученичка в 10 клас на Софийската математическа гимназия. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Участва два пъти на Международната олимпиада по астрономия, където печели два златни медала – съответно за младша (абсолютно първо място) и старша група. На Международния турнир на младите естествоизпитатели (IYNT 2022) в Грузия печели отборен бронзов медал, а на Европейската олимпиада по експериментални науки (EOES 2023) – отборно сребро.
Михаил Банков е ученик в 12 клас в Математическа гимназия град Плевен и за първи път е в отбора по астрофизика. Михаил е златен медалист по астрономия от Международната олимпиада миналата година. Освен това той се интересува и от информатика, където печели сребърен и бронзов медал от Romanian master of informatics и сребърно отличия от Европейската младежка олимпиада по информатика през 2020 година.
Пред Радио София младите хора разказаха какво представлява олимпиадата.
Тя има теоретичен кръг, в който се изпитват способностите на учениците да разбират моделите, които учените използват, за да изследват вселената, наблюдателен тур, при който е нужно да се знае как се използва телескоп и как изглеждат нещата теоретично, има и практически тур, на който се обработват данни. На олимпиадите този процес е ръчен, а самите учени за целта използват компютър.
Есенцията на олимпиадата е в това, че освен задачите, тя дава възможност на много млади хора със сходни интереси да се съберат на едно място и да създадат трайни приятелства, което е полезно и при работата им в научни среди, където срещат познати от сходни олимпиади и състезания.
„Срещнахме много позитивни, отворени хора, но реално има от всички спектри на поведение, тъй като сме от различни части на света“, споделят те.
В разговора ще чуете каква подготовка се изисква преди олимпиадата.
„Хората около нас, които ни подготвят и подкрепят за участие в тези олимпиади, са всичко за нас, без тях нямаше да можем да се справим на такова ниво, както и изобщо да участваме“, категорични са младежите.
Още интересни детайли от разговора с тях, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..