Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Полша

Български ученици с медали на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-добрите български ученици по астрофизика се представиха отлично на 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Полша, където спечелиха 5 медала.

Златният медал спечели Баян Гечев (11 клас, СМГ). Сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова (10 клас, СМГ), Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) и Михаил Банков (12 клас, МГ Плевен), а бронзът завоюва Константин Кръстев (12 клас, ПМГ Бургас). Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).

Баян Гечев е ученик в 11 клас в Софийската математическа гимназия и за втори път е част от Националния отбор по астрофизика. Той започва да се интересува от астрономия и физика в 8 клас, когато се явява на различни състезания.

На миналата Международна олимпиада по астрономия и астрофизика Баян печели сребърен медал. А на Европейската олимпиада по физика – печели бронзово отличие.

Лора Лукманова е ученичка в 10 клас на Софийската математическа гимназия. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Участва два пъти на Международната олимпиада по астрономия, където печели два златни медала – съответно за младша (абсолютно първо място) и старша група. На Международния турнир на младите естествоизпитатели (IYNT 2022) в Грузия печели отборен бронзов медал, а на Европейската олимпиада по експериментални науки (EOES 2023) – отборно сребро.

Михаил Банков е ученик в 12 клас в Математическа гимназия град Плевен и за първи път е в отбора по астрофизика. Михаил е златен медалист по астрономия от Международната олимпиада миналата година. Освен това той се интересува и от информатика, където печели сребърен и бронзов медал от Romanian master of informatics и сребърно отличия от Европейската младежка олимпиада по информатика през 2020 година.

Пред Радио София младите хора разказаха какво представлява олимпиадата.

Тя има теоретичен кръг, в който се изпитват способностите на учениците да разбират моделите, които учените използват, за да изследват вселената, наблюдателен тур, при който  е нужно да се знае как се използва телескоп и как изглеждат нещата теоретично, има и практически тур, на който се обработват данни. На олимпиадите този процес е ръчен, а самите учени за целта използват компютър.

Есенцията на олимпиадата е в това, че освен задачите, тя дава възможност на много млади хора със сходни интереси да се съберат на едно място и да създадат трайни приятелства, което е полезно и при работата им в научни среди, където срещат познати от сходни олимпиади и състезания.

„Срещнахме много позитивни, отворени хора, но реално има от всички спектри на поведение, тъй като сме от различни части на света“, споделят те.

В разговора ще чуете каква подготовка се изисква преди олимпиадата.

„Хората около нас, които ни подготвят и подкрепят за участие в тези олимпиади, са всичко за нас, без тях нямаше да можем да се справим на такова ниво, както и изобщо да участваме“, категорични са младежите.

Още интересни детайли от разговора с тях, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10