Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсерваторията Рожен със специални турове за посетителите

Снимка: nao-rozhen.org

В предаването "Радиокафе" се насочваме към Националната астрономическа обсерватория Рожен, за да разберем за специалните турове, които се правят до края на месеца на това чудно място. Разговор с Димитър Сотиров – PR на Института по астрономия.

"От 10 до 16 часа, на всеки кръгъл час очакваме гостите на Националната астрономическа обсерватория", съобщи той. По думите му, обичайно е обсерватория Рожен да е много посещавано място, особено през летните месеци. Посетителите са от стотина до няколкостотин на ден, в зависимост от дните.

"Има дни, в които пристигат автобуси с ученици от различни краища на България, имаше дори хора от Израел. Те посрещат с любопитство всичко което им разказваме от историята на Националната астрономическа обсерватория, за перипетиите около монтажа на големият двуметров телескоп и всякакви любопитни неща", отбеляза той.

"Посетителите много харесват разходката по терасата на двуметровия телескоп, която е 24 метра. Оттам може да се наблюдава красотата на Родопите, може да се види Пампорово, планини в Гърция, изобщо – струва си", посочи Сотиров.


Освен туристи от България и Израел, домакините очакват гости и от други държави.

"Посрещаме ги любезно, отделно за тях правим тур на английски език, а това, което представлява особен интерес за всички е фактът, че вече разполагаме с 5 телескопа, последният от които беше открит на 1 юли тази година. Той е автоматизиран, роботизиран телескоп с метър и половина огледало. Произведен е в Австрия и е техника на 21 век. Правим паралел с първия, който е създаден през 70-те години на миналото столетие, но все още функционира и изпълнява своите  научни задачи", изтъкна той.

И допълни, че всяка нощ когато небето е ясно учените осъществяват свои научни задачи на всички инструменти в обсерваторията, разпределено време за наблюдение.

"Това се случва на 2 сесии годишно. Подават се заявления, в които кандидатите посочват какво искат да наблюдават и целта на това наблюдение, както и какво очакват да научат в резултат от него. Комисия одобрява тези заявки и назначава съответното наблюдателно време", разкри още Димитър Сотиров.

В разговора ще чуете интересни исторически факти за изграждането и откриването на Националната обсерватория. С пиарът Димитър Сотиров разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35