Влизаме в музикалната машина на времето, за да проследим как се е развивала българската музика през 60-те, 70-те, 80-те и 90-те години. Гост в предаването "Добър вечер, София" е ИТ специалистът и меломан на българската музика Божидар Никитов.
За него темата за българската музика е необятна. В едни други времена тя е наричана естрадна, защото е звучала от едни специални подиуми, наречени естради, пояснява Божидар и разказва, че освен любов към музиката, в него е жива и любовта към радио ефира, от който е бил част самият той.
"Тогава радиото формираше голяма част от вкуса на слушателите, докато днес в разнообразната медийна среда той се формира малко или много по грешен начин", смята той.
Ретроспекцията ни започва от далечната 1963 година, когато още няма дори естрада, а само оркестрова музика и стари градски песни. Засилва се влиянието на италианската музика и така се появяват първите оркестри с вокалист. Тогава изгряват имената на доайените на естрадната музика - Леа Иванова, Георги Кордов, Маргрет Николова, Мими Николова, композиторът Йосиф Цанков. Сред първите сформирали се оркестри за естрадна музика е този на Българското национално радио (БНР). 1967г. излиза песента "Сребърни ята" на Георги Минчев – забележителна фигура в българската рок музика. Тук меломанът Божидар Никитов отбелязва факта, че у нас, паралелно с естрадната се заражда и рок музиката. На музикалната сцена излизат и "Щурците", "Бъндараците", "Сребърни гривни". Славата на Емил Димитров е процъфтявала в България, Съветския съюз и Франция.
През 70-те години се зараждат групи като "Сигнал", "Тангра", "Паралел 42", "Диана Експрес", основани от композитора Митко Щерев.
Вихърът на рока и диското настъпва през 80-те. "Железният юмрук" се разхлабва и на българските групи е позволено тяхна сцена да бъде не само ГДР, но и скандинавските държави. Появяват се кавъри с български текст.
Братя Аргирови оставят неоспорима следа в българската поп музика. Групите "Кукери", "Трамвай № 5."
"Тогава музиката, която слушахме беше "каквото чуем по радиото", затова отдаваме дължимото на радиоводещите Тома Спространов и Данчо Георгиев (Стълбицата)", отбеляза Божидар Никитов.
"Техните предавания слушах задължително, защото от там се информирах не само за българската, но и за световната музика, което от нея бе позволено да се пуска тогава в България", поясни той.
В края на 80-те се появяват "Ахат", "Ера", "Конкурент", новите "Импулс" и българският Ню уейв: "Атлас", "Клас", "Нова Генерация" и в българския пънк имена като Милена, "Ревю", "Контрол".
Чуйте разговора на Роман Михайлов в звуковия файл, за да попътувате още с машината на времето.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..