Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време за планиране

2
Весела Мангейна
Снимка: радио София

Весела Мангейна е сертифициран бизнес и личностен коуч с 13 години опит в България и САЩ. Весела помага на хората да отключват целия си потенциал в професионален и в личностен план, да намират смисъл в това, което правят като използват пълния си потенциал и своите вътрешни ресурси с цел постигане на високи и удовлетворителни резултати. Весела е член на Международната Коучинг Федерация и на Асоциацията на дипломираните експерт счетоводители на Великобритания (ACCA). Слушаме я с подробности за опита ѝ, личен и професионален, както и с покана за проявата ѝ:

"Мотивирана съм да бъда при вас. Мотивацията е какво те кара да станеш от леглото. Доколко си припомняме коя е главната ни цел. Колкото повече информация, толкова повече се разсейваме. Забравяме крайната си цел и тогава губим мотивация. Моята вътрешна мотивация бе силна и заглуших гласовете отвън. Тя може да отведе до крайна цел, особено когато пътят не е лесен.

Ключовото е като си поставяме цел, да я проверим - моята цел в сегашно време, тя моя ли е или на някой друг? Най-често сравняваме най-тежката си ситуация с "най-вълшебната" на някой друг. Бич е да се сравняваме с другите, така вървим към тяхната цел.

Лидерите са изключително важни, те са пример, покана за действие на други хора. Не отделяме време за планиране. Губим мотивация и когато сме преуморени. Тогава трябва просто да си починем. И ако имаме нужда от помощ, да се осмелим да я потърсим."

В продължение на темата, обсъждаме и как да помогнем на детето да намери мотивация за новата учебна година в интервю с Десислава Дамянова, основателка на Академия за емоционална интелигентност и сертифициран треньор по емоционална интелигентност: 

"Най-важното е родителите да създадат положителните емоции, особено за децата, които ще са в първи клас. Не трябва да се плашат децата, а да създадат позитивни чувства у децата. Времето, в което родителят оставя детето, детето трябва да не изпитва страх, че е без тях, а да знае, че му предстоят нови и хубави неща. Децата вярват на родителите, които трябва да внимават в лицевите си изражения.

Тревожността и тъгата след ваканция са нормални, те за няколко дни отминават, максимум две седмици. Важно за децата е как са излезнали във ваканция, родителите трябва да могат да водят задълбочени разговори децата да не изпитват страх от връщането. Всеки трябва да си даде своето време за адаптация, нещо като почивка след почивката. Родителят трябва да бъде емоционално стабилен. За съжаление има много възрастни, които не са такива."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07