
Първият национален форум за включващо градско развитие Placemaking Connected: Bulgaria ще се проведе от 1 до 3 септември в сградата на Сточна гара.
Целта му е да събере активни организации от страната с международни експерти, като осигури възможност за обмяна на опит и идеи и основа за дискусии, целящи решаване на общите казуси и проблеми.
За събитието пред БНР-Радио София разказа Ласка Ненова, организатор на конференцията.
„През последните години направихме доста събития в цялата страна, създадохме мрежа от експерти и активисти. Каним на форума всеки от участниците да дойде не с очаквания, а с отворена тетрадка за контакти и бъдещи идеи и инициативи.“
Ненова допълни, че събитието наистина е национално – участват 25 лектори от различни организации и райони на България. Сред гостите са специалисти от Норвегия и други европейски страни.
Темите са разнообразни, ще има обмен на практически знания, засилване на мотивацията. Предвидени са четири 3-часови тематични работилници, насочени към различни практични умения.
„Местоправенето (Placemaking)е свързано не само с подобряване на вида, но и на функцията, на усещането. Целта е да създадем пространство, което е харесано и припознато от повече хора. На форума искаме да покажем не само експертизата на специалистите, а и възможната по-гладка колаборация с местните институции в името на добруването на гражданите“, каза още Ласка Ненова.
С нея разговаря Божидар Янев.
Във вторник, темите от деня в предаването "Форум“, коментира Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Бюджет 2026 – прогнозите и очакванията - Провалената среща Тръмп-Путин в Будапеща - Американските санкции над "Лукойл" и "Роснефт" -..
Половината приемни деца са ставали обект на клюки в квартала, а 57% от приемните деца са третирани като "различни" в училище. Това сочат данните на Националната асоциация за приемна грижа, която проведе първото по рода си национално непредставително проучване за отношението към децата в приемна грижа през погледа на техните приемни родители...
Або е писател, редактор и преводач, живял на четири континента, в много градове, учил и преподавал във Великобритания. След престой в Перу като студент, той пише дебютния си пътепис “Поводи за връщане“. Освен това, превежда произведения на световни автори като Джордж Оруел и Брайън Кокс, като така допринася за диалога между културите. Неговата..
Една четвърт (25%) от българите спестяват, като за една година броят на спестяващите граждани се е увеличил с над 170 хил. души – това показва проучване на "Тренд" за навиците ни на спестяване, по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика. Най-много спестяваме за спешни случаи и инциденти - 64% от запитаните са отговорили така. Близо..
Първо издание на инициативата Философска закуска за възрастни, на тема "Страхът на родителите " ще се проведе на 30-ти октомври във Френския културен институт. Френската поредица “Философски закуски“ е на детската писателка Брижит Лабе и двама преподаватели в Сорбоната. Т я е предназначена за деца в начална училищна и..
Европейските санкции срещу Русия и Беларус достигнаха организирания туризъм. С 19-ия пакет от ограничителни мерки, ЕС наложи пълна забрана на туроператорите да предоставят всякакви търговски услуги за пътувания до тези две страни. Това включва не само пакети, но и спомагателни услуги като визова помощ или продажба на билети, а наказанията за..
Днес ще бъде показан третият филм от късометражната поредица "В капана на зависимостта". След филмите "Дрога" и "Агресия", посветени на превенцията и противодействието на значими социални проблеми, с премиерна прожекция в Сити Марк Арт Център ще можем да видим филма "Хазарт". Филмовият проект е част от инициативите на МКБППМН-СО Район..