Програмата за училища посланици на Европейския парламент дава възможност на ученици от средни, профилирани и професионални училища да научат повече за правата си като граждани на ЕС и за ролята на ЕП като насърчава гражданската им активност. Тя стартира с пилотно издание през 2016 г. и до момента през нея са били сертифицирани общо 177 училища, а участващите към момента са 68 и се намират из цялата страна.
Събеседник по темата в БНР-Радио София бе Теодор Стойчев – ръководител на Бюрото на ЕП в България.
„Точно това е идеята на Програмата – да възпитаваме активни граждани, които да познават как функционира българската държава и какви са техните права като български граждани, както и да знаем какви са правата и задълженията ни като европейски граждани, произтичащи от членството ни в ЕС“, посочи той.
Идеята е да се запълни тази ниша, на която в процеса на гражданското образование не се обръща толкова внимание, а именно Европейският съюз. По думите му тази програма се осъществява с активното участие на ученици и учители и се основава изцяло на доброволен принцип и участие, за да може да даде по-добри познания как функционира ЕС, каква дейност се извършва в него и как точно България може да бъде една успешна държава членна ЕС, а ние да бъдем активни европейски граждани, които познават своите права.
Отзивите за програмата са много добри, за тези 7 години минаха около 180 училища, идентифицирани като училища посланици, което е над 25% от всички средни училища в страната“, поясни Теодор Стойчев. Относно това доколко са информирани младите хора, като важен фактор той посочи възрастта.
„Понякога те са ученици, които току-що са започнали гимназиален цикъл на образование и нямат толкова познания, понякога пък са в последните една-две години от своето средно образование и познанията са много по-задълбочени“, подчерта той.
Идеята е да помогнем на тези, които нямат талкова познания, да ги увеличат, а тези които имат повече, да могат да ги предадат сред своите съученици, родители, учители, изтъкна Теодор Стойчев.
Някои младежи продължават развитието си като стажанти в ЕП, а други участват в Програмата Euro skola, която се организира от много години, като симулация на ЕП в Страсбург и през която преминават хиляди ученици, каза още той.
Кандидатури за участие в програмата се набират до 24 септември. Информацията е разпространена от Бюрото на ЕП, до училищата през Министерство на образованието, информация за индивидуални кандидатури е публикувана и на сайта на Бюрото на ЕП в България.
Повече за подробностите за критериите и процесът на обучение, чуйте в звуковия файл.
България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..
Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...
Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..
Петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев" за този театрален сезон е "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада". Режисьорът Йордан Тинков ни припомня познатите и обичани герои от световната класика на детската литература. С много хумор и приключенски дух, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със..
Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия и аукциона къща „Ракурси“ в София. До 7 декември галерията предлага поглед на извадки от колекциите на български и чуждестранни колекционери на родни автори, както и творби, собственост на техни наследници. Изложбата е съчетала разнообразни картини от няколко различни периода на Иван..
В случай на проявено агресивно поведение към нас, е необходимо първо да се обърнем към органите на реда. При нужда, след това жертвата може да потърси психолог за психотерапевтична помощ за възстановяване. Това каза пред Радио София психологът в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус" Катя..
Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..