Програмата за училища посланици на Европейския парламент дава възможност на ученици от средни, профилирани и професионални училища да научат повече за правата си като граждани на ЕС и за ролята на ЕП като насърчава гражданската им активност. Тя стартира с пилотно издание през 2016 г. и до момента през нея са били сертифицирани общо 177 училища, а участващите към момента са 68 и се намират из цялата страна.
Събеседник по темата в БНР-Радио София бе Теодор Стойчев – ръководител на Бюрото на ЕП в България.
„Точно това е идеята на Програмата – да възпитаваме активни граждани, които да познават как функционира българската държава и какви са техните права като български граждани, както и да знаем какви са правата и задълженията ни като европейски граждани, произтичащи от членството ни в ЕС“, посочи той.
Идеята е да се запълни тази ниша, на която в процеса на гражданското образование не се обръща толкова внимание, а именно Европейският съюз. По думите му тази програма се осъществява с активното участие на ученици и учители и се основава изцяло на доброволен принцип и участие, за да може да даде по-добри познания как функционира ЕС, каква дейност се извършва в него и как точно България може да бъде една успешна държава членна ЕС, а ние да бъдем активни европейски граждани, които познават своите права.
Отзивите за програмата са много добри, за тези 7 години минаха около 180 училища, идентифицирани като училища посланици, което е над 25% от всички средни училища в страната“, поясни Теодор Стойчев. Относно това доколко са информирани младите хора, като важен фактор той посочи възрастта.
„Понякога те са ученици, които току-що са започнали гимназиален цикъл на образование и нямат толкова познания, понякога пък са в последните една-две години от своето средно образование и познанията са много по-задълбочени“, подчерта той.
Идеята е да помогнем на тези, които нямат талкова познания, да ги увеличат, а тези които имат повече, да могат да ги предадат сред своите съученици, родители, учители, изтъкна Теодор Стойчев.
Някои младежи продължават развитието си като стажанти в ЕП, а други участват в Програмата Euro skola, която се организира от много години, като симулация на ЕП в Страсбург и през която преминават хиляди ученици, каза още той.
Кандидатури за участие в програмата се набират до 24 септември. Информацията е разпространена от Бюрото на ЕП, до училищата през Министерство на образованието, информация за индивидуални кандидатури е публикувана и на сайта на Бюрото на ЕП в България.
Повече за подробностите за критериите и процесът на обучение, чуйте в звуковия файл.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..