Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект навлиза в образованието и бизнеса

Снимка: Pixabay

40% от служителите трябва да се преквалифицират заради изкуствения интелект (AI). Това сочи проучване на една от световните технологични компании. В него се казва, че хората не трябва да се страхуват от технологиите, а напротив, по-скоро да ги интегрират в работата си. Компанията е събрала данни от две проучвания. Едното е проведено сред 3 хиляди мениджъри на средно ниво в 28 държави, а в другото са анкетирани 21 хиляди служители в 22 държави. Резултатите показват, че AI ще предизвика промени в работната сила и бизнеса, но не непременно към по-лошо. Коментар по темата направи Гергана Раковска, председател на Фондация на бизнеса за образованието и на National Board for Certified Counselors, член на Българската асоциация за управление на хора (БАУХ).

"Аз съм вече над 20 години в сферата на работата с хора и кариерното ориентиране, защото това е нещо, което започва в детската градина и завършва и след пенсионирането на човека. Ние винаги сме говорили за ученето през целия живот, така че отново ще ни се налага да учим", каза тя и допълни:

"Това, което изкуственият интелект ще отнеме е, всъщност изграждането според мен на уменията на младите специалисти. Защото, ако те са технологично грамотни със сигурност могат да си спестят писането на досадни доклади, правенето на анализи - нещо, което аз виждам, че моите деца активно правят".

Раковска отбеляза, че образованието трябва да бъде не само професионално и задълбочено в дадена професия, а по-скоро да бъде ориентирано към изграждането на умения. Така наречените "меки" умения, дигитални умения, или такива, които дават възможност за справяне със ситуации, в които изкуственият интелект не може да помогне. По думите й на децата вероятно ще им бъде по-лесно да се научат да работят с AI, отколкото на учителите. Относно това, какъв трябва да бъде бързият и успешен подход на бизнеса и образованието в тази динамика, тя каза:

"Бизнесът и образованието много обичат да се оборудват с нови технологии, машини и софтуери, обаче и в двете области трудно отделят ресурс и капацитет за това да обучат хората или учениците и след това да ги използват. Така, че това ще е бързата пътека според мен - създаването на възможности да има достатъчно добре обучени учители, които да помагат на учениците да използват по добрия начин изкуствения интелект. Същото е и в бизнеса - да има достатъчно обучения за преквалификация на служителите, за да може и те да се възползват от технологиите."  

В проучването се посочва, че социалните умения са също много важни, тъй като те ни позволяват освен да общуваме помежду си, да умеем да се изразяваме, да умеем да сме критични. Един от ключовите моменти в използването на AI е човек да умее да му задава точните въпроси, както и аналитично и критично да бъдат анализирани неговите отговори.

"Професиите на утрешния ден ще са мултидисциплинарни. Тоест, със сигурност няма да бъдат строго специфични и тесни", сподели Раковска.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 10.04.25: За и против идеята да има часове по религия от първи клас в училище

В предаването "Форум" гости тази седмица са  Лидия Даскалова - политолог и юрист и  Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните  теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Радан Кънев: Няма планове, които да засягат спестяванията на гражданите в Европа

Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно.  “Няма нищо вярно и е много опасен тип..

публикувано на 10.04.25 в 17:28

Идва краят на ски сезона

Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..

публикувано на 10.04.25 в 17:25
Седмица на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..

публикувано на 10.04.25 в 17:02
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Нарочно бавят отпуснати средства за деца със специални потребности

Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..

публикувано на 10.04.25 в 16:25

Времето и българската история в 25 игрални и документални филма

Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..

публикувано на 10.04.25 в 15:39

В 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано от ученици

На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..

публикувано на 10.04.25 в 15:35