Темата за децентрализацията не е нова, каза пред Радио София Силвия Георгиева - изпълнителен директор на НСОРБ.
„Повече от 15 години се опитваме да привлечем вниманието на политическите сили върху необходимостта общините да разполагат с повече собствени средства, с които бързо и по-евтино да могат да решават проблемите от местно значение. Това означава общините да имат повече приходи, които остават пряко в техните бюджети, а не се получават като субсидии от държавата“, добави Георгиева.
Тя даде пример, от който става ясно, че в момента общините събират 7 местни данъка, от които само 3 носят реални ресурси в общинските бюджети – данъкът върху недвижимите имоти, върху превозните средства, както и данък за придобиване на имущество.
„Средствата, с които общините разполагат и могат да се разпореждат самостоятелно с решение на Общинските съвети са само приходите от тези 3 данъка. От всеки 100 лева събрани от българските граждани само 4 лева остават директно в общинския бюджет“, каза Силвия Георгиева.
След срещата между Николай Денков и представители на Националното сдружение на общините в Република България става ясно, че има политическо съгласие да се предприемат реални стъпки към по-голяма самостоятелност на местните власти. Трябва обаче да се намери устойчив подход, за да не бъде ощетена нито една община.
Освен това НСОРБ представят модел за финансова децентрализация, разработен през 2022 година.
„Това е смисълът на децентрализацията – общините, като най-близо до гражданите, да имат по-голяма степен на самостоятелност и да се разпореждат със своите бюджети. Това представлява нашият модел – ние предлагаме повече от 10 години, в общинските бюджети да остават част от т.нар. преки данъци, т.е. да получаваме 20% от приходите от данък върху доходите на физическите лица и 10% от приходите от данък печалба“, допълни Силвия Георгиева.
По думите й, ако това се случи, общинските бюджети ще имат пряка връзка с местния бизнес и ще могат да решават заедно с гражданите и бизнеса как да инвестират общинските финанси.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..