Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов - консултант по въпроси, свързани със защитата от бедствия:

И човекът има принос за природните бедствия

Снимка: БТА

И природата, и човекът имат принос за природните бедствия. Това каза пред Радио София Атанас Кръстанов - консултант по въпроси, свързани със защитата от бедствия. Според него при наводненията по българското Черноморие над 70% роля е изиграла природата, а човекът - 30% със своето бездействие.

„Има определени принципи за превенция и защита при наводнения, които трябва да се спазват стриктно. Това безразборно строителство, което се провежда във всички градове на страната, никой никъде не гледа какви са заливаемите площи, къде има риск от наводнение. Басейнова дирекция има определени няколко по-големи реки – тях ги наблюдава с различни планове за управление риска от бедствия, от наводнение. За съжаление, не се взимат мерки да се забрани строителството на такива опасни места“, каза Атанас Кръстанов.

Той допълни, че зелените площи са от изключителна важност, тъй като абсорбират големи количества вода. За 24 часа една топола може да изпомпва около 150 литра вода, даде пример консултантът по въпроси, свързани със защитата от бедствия.

„Езерата в градовете имат много важна функция – те могат да събират водата, която е излишна и не може да се абсорбира в почвата и по този начин да се предотврати много по-сериозно бедствие“, допълни експертът.

По-рано през днешния ден Атанас Кръстанов е бил на среща в Столичната община, за да се определи готовността на София за подобен тип бедствия. По думите му, често се случва поради неизчистени шахти да се получат затлачвания.

„Въпросът е така да се организират нещата, че да могат всички служби да се справят с такива бедствия и кризи“, каза Кръстанов.

Той припомни, че към Столичната община работи отделна структура - дирекция „Аварийна помощ и превенция“, в която работят около 50 души. На ден те откликват на над 250-300 сигнала, добави Атанас Кръстанов.

„Сега искаме да направим една система, която да наблюдава от спътник урбанизираните територии – там много добре се вижда къде са презастрояванията, къде има нови квартали, там където има разливни площи. Всичко това ще покажем. В момента се отработват платформите, за да може да се визуализират всички тези проблеми“, уточни консултантът по бедствия.

Според него за предотвратяването на подобни наводнения са необходими контрол и санкции за безразборното застрояване.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30