„Има определени принципи за превенция и защита при наводнения, които трябва да се спазват стриктно. Това безразборно строителство, което се провежда във всички градове на страната, никой никъде не гледа какви са заливаемите площи, къде има риск от наводнение. Басейнова дирекция има определени няколко по-големи реки – тях ги наблюдава с различни планове за управление риска от бедствия, от наводнение. За съжаление, не се взимат мерки да се забрани строителството на такива опасни места“, каза Атанас Кръстанов.
Той допълни, че зелените площи са от изключителна важност, тъй като абсорбират големи количества вода. За 24 часа една топола може да изпомпва около 150 литра вода, даде пример консултантът по въпроси, свързани със защитата от бедствия.
„Езерата в градовете имат много важна функция – те могат да събират водата, която е излишна и не може да се абсорбира в почвата и по този начин да се предотврати много по-сериозно бедствие“, допълни експертът.
По-рано през днешния ден Атанас Кръстанов е бил на среща в Столичната община, за да се определи готовността на София за подобен тип бедствия. По думите му, често се случва поради неизчистени шахти да се получат затлачвания.
„Въпросът е така да се организират нещата, че да могат всички служби да се справят с такива бедствия и кризи“, каза Кръстанов.
Той припомни, че към Столичната община работи отделна структура - дирекция „Аварийна помощ и превенция“, в която работят около 50 души. На ден те откликват на над 250-300 сигнала, добави Атанас Кръстанов.
„Сега искаме да направим една система, която да наблюдава от спътник урбанизираните територии – там много добре се вижда къде са презастрояванията, къде има нови квартали, там където има разливни площи. Всичко това ще покажем. В момента се отработват платформите, за да може да се визуализират всички тези проблеми“, уточни консултантът по бедствия.
Според него за предотвратяването на подобни наводнения са необходими контрол и санкции за безразборното застрояване.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.