Църковното предание свидетелства, че Бог чул молитвите на възрастните ѝ родители и ги дарил с дъщеря след дълги години бездетие. За нея било благовестено, че тя е благословение за хората и ще послужи за спасението на човечеството.
"Моля те, Дево, премахни душевното ми смущение и бурята на моята печал, защото ти, Богоневесто, едничка Пречиста, си родила Христа, Началника на тишината." За вярващото сърце тези слова от молебния канон към св. Богородица са утеха в скърби и злополуки. Упованието в "уталожителката на тъгите", както се нарича в молитвените текстове Божията майка, не посрамва, защото тя е неизменна застъпница за хората и тяхна надежда. Именно като "госпожа надежда" се тълкува името ѝ. Тя била надежда и за престарелите си родители, защото след дълго години бездетие, за раждането й благовестил ангел с обещанието, че тя ще бъде благословение за човечеството. Рождението на св. Богородица ознаменува началото на спасителния Божи план за хората.
"Нейните родители дълги години са били бездетни, водили един наистина праведен живот и въпреки това са били без свое чадо. Това им е било единствената мъка, скръб, защото знаем, че в Стария завет бездетството се е смятало като Божие наказание. Те са се чувствали такива – че заради техния греховен живот Бог ги е лишил от тази най-голяма радост за всяко семейство", разказва Врачанският митрополит Григорий.
"С рождеството на св. Богородица се открива нов период, защото се изпълва това, което са очаквали поколения след нашите праотци Адам и Ева, когато биват изгонени от райската градина. С раждането на св. Богородица се вижда началото на спасението на човешкия род, защото се ражда тази, която ще роди Спасителя на света", подчертава духовникът.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..