Третото издание на фестивала на античното наследство „Сердика е моят Рим“ ще се проведе този уикенд в София. Мястото е археологическия парк “Западна порта на Сердика”, разположен днес в самото сърце на столицата ни, а преди 1700 години това е бил един от входовете на града.
“Сердика е моят Рим” е единственият по рода си фестивал на историческите възстановки, посветен на античното минало на София - период, оставил трайни и ярки следи в родната и европейската история.
Пред Радио София разказа повече Владимир Попов, председател на Сдружение за антични реконструкции „Mos Maiorum Ulpiae Serdikae“ - организатори фестивала.
Сдружението e създадено преди 7 години в София и се занимава основно с популяризацията на Късната античност, т.е. периодът от IV –VI век по нашите земи.
„Това е един много интересен период свързан с късната Римска империя, за който в учебния материал почти не се споменава и не се учи – един период на промени, на нашествия, променя се дори самата религия и светоусещане на римляните – навлизането на християнството. Сердика, днес София, е един от ключовите градове в Империята, в който са се случвали много интересни събития. Не случайно император Константин Велики, всъщност е императорът, който узаконява християнството, именно той, може би донякъде шеговито е наричал този град „Сердика е моят Рим“. Това е и мотото на фестивала, с който искаме да покажем нашето общо европейско наследство, като разкажем на публиката за някои от събитията, които са се случвали в нашия град, като например Сердикийският събор, който се е провел през 343 година“, разказва Владимир Попов.
Организаторите са подготвили пъстра и богата програма с пресъздаване на знакови събития от времето на управлението на император Константин Велики, много от които ще бъдат представени за първи път пред публика.
Събитието се организира в партньорство с Регионален исторически музей – София и с подкрепата на Столичната община, благодарение на финансирането по Програма "Култура". То ще се проведе на „Западната порта на Сердика“ - известният Археологически парк, който се намира между улиците „Джордж Вашингтон и края на ул. „Борис I“.
Входът е свободен. Началото е 10:30 часа, на 9 септември.
Чуйте още от разговора на Ана Попова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..