3500 квадратни метра ледено поле с две пързалки и алеи от лед в Княжеската градина. Най-голямата ледена атракция, правена до момента както в София, така и в България. Това е част от представянето на ледения парк на специално направения за това сайт. Рекламират се възможностите за посещение на разположения в близост зимен базар с вкусни вурстчета и греяно вино. Вижда се, че освен като пързалка, леденият парк може да се ползва за обучения, демонстрации, шоу програми, тиймбилдинги, лични и фирмени партита, съвместни програми с общината за борба със затлъстяването.
Посочено е също, че леденият парк се организира със съдействието на Столичната община и на фондация „София - европейска столица на спорта“. Целта - да се осигури достъп на хората до качествени спортни дейности през зимата.
Откриването на Ледения парк е записано в програмата на същата фондация за 2022-ра година – документ, който събира хронологията на дейностите и разпределението на бюджета на организацията. Одобрен от Столичния общински съвет, в него пише, че за откриването на пързалката в Княжеската градина са предвидени 25 хиляди лева – пари, отпуснати от Столичната община на фондацията.
Но не за тях ще говорим в следващите минути. А за несъбрана такса от наем за разполагане на ледената пързалка върху имот, който е общинска публична собственост. Данните поискахме от Столичната община по закона за достъп до обществена информация. Получихме отказ от името на фондацията, която е сключила договор с фирмата, направила съоръжението – „АСТ-Сервиз“. Мотивът - фирмата отказала да предостави информацията, тъй като няма надделяващ обществен интерес от разкриването й. Обжалвахме отказа в Софийския административен съд с аргумент, че данъкоплатците в София имат право да знаят как се стопанисват имотите на общината, в частност Княжеската градина, един от най-посещаваните паркове. В хода на делото стана ясно, че от фондацията оспорват жалбата и обясняват пред съда, че не са собственици на имота, за който се иска информация, затова не следва да я дават, но са поискали съгласие от фирмата и са получили отказ.
Решението на съда – жалбата е основателна и следва да бъде уважена.
„Касае се за обществени отношения, свързани с отдаване под наем на имот-публична общинска собственост, и за събраните суми в полза на общинския бюджет. Чрез разкриването на конкретна информация се цели осветляване дейността на Столична община относно управлението на общинско имущество, целесъобразността на предприетите действия, отчетността относно получените приходи, евентуално разкриване на корупция или злоупотреба с власт при осъществяване на дейността на органа“, пише в съдебното решение, което не подлежи на обжалване.
Така фондацията ни предостави следната информация: не е платен наем за разполагане на зимната пързалка в Княжеската градина. В рамките на 3 месеца е осигурен безплатен достъп на всички ученици от столични училища за ползване на пързалката.
Веднага потърсихме фирмата "АСТ-Сервиз", за да разберем защо не са платили таксата за наем. Като припомниха, че пързалката е реализирана в сътрудничество с фондация „София - европейска столица на спорта“, ни изпратиха следното обяснение, подписано от управителя на дружеството:
„Като инвеститор се ангажирахме да предложим за безплатно ползване на пързалката на учениците от столичните училища. От тази възможност се възползваха над 9 000 деца, като стойността на предоставената от нас безплатна услуга е над 200 000 лв. Във всички големи градове на Европа, където има подобни пързалки с този мащаб, местната община стопанисва обекта, защото това е бизнес, който е социално насочен. Тоест такъв обект не се отчита като икономически интересен за стопанските субекти. В София ние, като юридическо лице, поехме риск да създадем такава традиция“.
Снимка: Facebook/Георги Георгиев
Обърнахме се към Столичната община с въпрос защо не са събрали таксата за наем и поискахме техен представител да ни обясни това в интервю. След няколко дни дойде писмен отговор:
„Създаването на ледения парк е подкрепено от общинската Фондация „София – европейска столица на спорта“ като събитие, което допринася за развитие на възможностите за масово практикуване на зимни спортове в града и е част от събитията, включени в календара със спортни инициативи на фондацията, одобрени от Столичен общински съвет. Когато събитието е подкрепено, то е освободено от такса, съгласно Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община“.
Четем въпросната наредба и в приложение 24 виждаме как се изчислява таксата за наем и при какви случаи ползването на имот, публична общинска собственост е безплатно – сред тях са събитията, провеждани с подкрепата на Столичната община. От съобщението на общината разбираме, че подкрепата идва от фондацията, тъй като изграждането на ледената пързалка е включено в нейната програма.
Потърсихме и председателя на СОС, който е председател на Управителния съвет на фондация София-европейска столица на спорта. След разговор с пресцентъра му, отново получихме писмена информация, вместо разговор с разяснения. Позиция на фондацията:
„Социалната ангажираност и включването на общината в различни социални проекти е важна част и приоритет и на фондацията, като с оглед на това бе създадена необходимата организация всички желаещи училища и ученици от София да могат да използват пързалката безплатно в рамките на предложените от фирмата възможности. Фирма „АСТ Сервиз“ не са заплащали наем на общината за разполагането на ледения парк, с оглед на социалния ангажимент, който те поеха и изпълниха“.
Социалният ангажимент, за който говорят от фондацията, представлява по час и 15 минути за ученици, в сутрешна и следобедна сесия, които не се засичат с останалите 8 часа на ден, в които пързалката работи срещу заплащане. Входната такса за двучасова сесия е 20 лева.
И още данни – според Столичната община пързалката е работила с ученици от 1 декември до 26 февруари. Според публично достъпните указания на регионалния инспекторат по образование в София, възможността за посещения на деца е започнала след 9-ти януари, което означава, че през декември пързалката не е изпълнявала социален ангажимент.
Това, което предстои в края на ноември тази година, е откриване на втори Леден парк - събитие в програмата на фондация София - европейска столица на спорта. Според програмата за събитието са предвидени 32 хиляди лева.
Темата на Елена Бейкова можете да чуете в звуковия файл.Заупокойна панихида за Архангелова задушница ще бъде отслужена на 2 ноември, от 11.00 ч. в района на Военния музей-костница на Централните софийски гробища от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. С военен ритуал ще бъде отдадена почит пред паметта на военнослужещите, загинали във войните, в операции по поддържане на..
Софийски жители в района Военната академия се готвят да протестират в събота, 2 ноември, по обяд пред входа на спортния център на Академията. Огромният паркинг в двора на Военната академия, обслужващ спортния център, освен че е незаконен, е засипан с чакъл и от него се вдига огромно количество прах. С времето проблемът се задълбочава заради..
Най-вероятно това ще остане кампания на хартия, а ние ще продължим да дишаме мръсен въздух. Така Иван Таков, председател на Транспортната комисия към Столичния общински съвет, коментира пред БНР въвеждането на мярка за нискоемисионна зона в центъра на София. От 1 декември 2024 г. до края на февруари 2025 г. влизането на най-старите автомобили..
Инспекторите по труда са извършили общо 36 681 проверки в 31 601 предприятия с над 1.4 милиона работници и служители в тях за първите девет месеца на годината, съобщават от пресцентъра на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Установени са 157 172 нарушения, от които 83 355 засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 се..
Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..
Автомобилите, които замърсяват най-много въздуха, няма да могат да се движат в центъра на София от 1 декември. Става дума за колите екокатегории 1 и 2, поставени на годишния технически преглед. Те няма да бъдат допускани в така наречения "малък пръстен", затворен между булевардите "Патриарх Евтимий", "Скобелев", "Сливница", "Опълченска" и "Васил..
Симона Велева е новият изпълняващ длъжността председател на СЕМ. Тя замени на поста за следващите шест месеца Габриела Наплатанова. Приоритетите на новия председател на медийния регулатор са предвидимост, прозрачност, гарантиране на плурализма и редакционната независимост за медиите. "Медиите, с които ние работим и над които осъществяваме надзор,..