Какво означава FSC сертификацията (Forest Stewardship Council ® /FSC ®), когато говорим за опазване, отговорно управление и добро стопанисване на горите? Каква е приложимостта на тази международно приета сертификация у нас? Какви са предизвикателствата в контекста на климатичните промени?
Тази въпроси бяха във фокуса на дискусия с участието на Нели Дончева - ръководител Програма "Гори" и Костадин Вълчев - старши експерт "Гори" от екипа на WWF България.
Принципно, съществуват и други сертификати, но FSC успява да балансира различните интереси – социалните, икономическите и екологичните, подчерта Дончева. Тя апелира да се вглеждаме в мебелите, дори в ученическите тетрадки, когато ги купуваме, да обръщаме внимание и да предпочитаме тези, обозначени със знака на сертификата.
Знакът показва, че са изпълнени изискванията за екологично съобразно управление и социални политики, когато е добивана дървесината, докато продуктът достигне до пазара, обясни Вълчев.
Първите сертифицирани гори в България са от 2005 година.
В момента има 420 фирми у нас, които са сертифицирани по тази система.
Целия разговор на Боян Бочев чуйте в звуковия файл.
С какво се отличава FSC, като международна система за горски масиви?
В сравнение с останалите стандарти само FSC:
• Не допуска превръщането на естествени гори в други хабитати;
• Забранява използването на силно опасни пестициди;
• Забранява отглеждането на генетично модифицирани организми (ГМО);
• Зачита правата на коренното/местното население;
• Контролира притежателите на сертификати поне веднъж годишно дали спазват изискванията на стандарта и в противен случай отнема сертификата.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..