Той е на 91 място в света по мощност и на 27-мо в ЕС. Discoverer e eдинствен и най-голям за Централна и Източна Европа.
Оперативният директор на суперкомпютъра - Кирил Кирилов разказа повече пред Радио София.
"Поради естеството на финансиране българският суперкомпютър работи с капацитет 35% за европейските фирми и научни организации и 65% за българските учени и българският бизнес", посочи той и допълни, че според друго сечение 80/20, двадесет процента от мощността на машината може да бъде продавана на частния пазар.
Проектите, които се изпълняват върху Discoverer са много разнообразни. Кирилов посочи 3 от тях, които са иновативни в областта на здравеопазването за борба с онкологичните заболявания.
Единият цели да се синтезират белтъци и протеини, което ще подпомогне борбата с рака. В тази област се прилага така наречената персонализирана медицина, насочена за генома на дадения пациент. Другият, отново чрез синтез на протеини цели да бъде възстановяван човешкият организъм след тежката медикаментозна терапия в борбата с коварното заболяване. Чрез третия, след като има яснота какво помага на пациента ще бъде създадена нова молекула, която да се внедри в тялото му, било то чрез препарати или хапчета.
Работи се и в областта на VD материалите, която е една много бързо развиваща се област. Един такъв материал е графенът. Тяхната дебелина е само един атом, те променят свойствата си спрямо околната среда, в която са поставени, могат също да променят и формата си.
"Това са градивните блокове на нанороботите и все по-съвременните машини, които са с много бърза проводимост и много малка консумация на енергия", изтъкна той.
По думите му през следващата година суперкомпютърът ще бъде ъпгрейднат, което ще позволи да се извършва още по-голям обем работа във водещи области на науката и бизнеса.
Как суперкомпютът подпомага симулациите и как с него могат да бъдат изчислени с голяма бързина процеси, изискващи много време за проследяване в областта на науката и технологиите, сътрудничи ли той с други суперкомпютърни мрежи и какво е значението му за икономиката на България, чуйте от разговора в звуковия файл. С директора на българския супер компютър Кирил Кирилов, разговаря Елисавета Белеганска.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..