"Истина е, че след 9 септември, българският елит – и политическият, и духовен, военен елит е унищожен и естествено държавата трябва да се управлява от някого и на техните места идват други хора. Тази книга е реплика на „Бивши хора“, затова я нарекох "Наши хора", защото тези, които идват на власт след 9 септември се превръщат в една каста – от една страна номенклатурата, която БКП налага, от другата страна е т.нар. каста на активните борци против фашизма и капитализма. Това са хората, които се „окичват“ с тази титла след 9 септември, която им дава невероятни привилегии“, допълва Лилков.
Той добави, че веднага след 9 септември и ликвидирането на над 30 000 души, местата им се заемат от хора, които са свързани с партизанското движение.
"Заедно с криминалния контингент, който в първите дни след 9 септември е пуснат от затворите, осъществяват невероятно насилие над населението. След установяването на Отечественофронтовската власт, тези хора започват да получават народни пенсии, нахлуват в домовете на хората, които са изселени, които са вкарани в концлагери, които са убити. Получават титлата "боец против фашизма" и започват да получават всякакви привилегии", казва Вили Лилков.
В книгата си той описва създаването на БКП като една от най-верните секции на Коминтерна. Протоколите от заседанията на Политбюро на ЦК на БКП свидетелстват за облагите и предимствата, които членовете на БКП, както и членовете на техните семейства получават след 9 септември 1944 г., пише Лилков.
"Членовете на Политбюро на ЦК на БКП и членове на ЦК на БКП, а това не са малко хора, които през тези 45 години са минали през тези институции, много често са получавали в собственост безплатни жилища в централните части на столицата. Нещо повече – до края на живота си членовете на Политбюро на ЦК на БКП и на ЦК на БКП, техните съпруги и съпрузи получават заплащане на всички консумативи в жилищата. Дори се е стигало дотам, че им заплащат и задълженията към етажната собственост“, допълва авторът.
Вили Лилков пише, че "когато на пазара липсват стоки от първа необходимост, висшата номенклатура е напълно задоволена, дори си прави поръчки и от чужбина. Секретността, в която тя живее, и цинизмът, с който се отнася към обикновените хора, се виждат от поведението ѝ след аварията в Чернобил".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..