Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресторантьори и хотелиери твърдо против връщането на старата ДДС ставка

Снимка: БГНЕС

Събраните приходи от ДДС в туризма се увеличиха след въвеждането на ставката от 9 на сто, въпреки че тя е по-ниска от общата, която е 20%. Тоест абсолютно ясно е, че мярката на първо място помогна изсветляването на сектора и увеличаване на събираемостта. Премиерът Николай Денков обяви, че не вижда основание заведенията да продължат да работят с намалена ДДС ставка и даде знак, че тя може да бъде върната от следващата година на нивото за всички стоки и услуги. Това беше посрещнато с недоволство от бранша. От Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) изпратиха своята позиция, в която се обявяват против връщането на ДДС за бранша.  Подробности по темата разказа Атанас Димитров - заместник-председател на УС на БХРА.

"Финансово-икономическата аргументация, с която разполагаме е много сериозна. Трябва да отбележим още от самото начало, че акад. Денков и който и да е министър-председател не може да разбира от всичко. Затова се ползва експертиза и ние предлагаме нашата помощ и съвет да изложим позициите си. Трябва да отбележа, че диференцираната ставка за хотели и ресторанти зависи поради причината, че това е един много сложен и специфичен бизнес, свързан с редица особености. Тази диференцирана ставка се налага в ЕС още преди ковид", отбеляза той.

Освен това каза, че мярката подкрепя тази индустрия именно заради спецификата. Продуктът е много скъп, свързан е с много разходи и поддръжка на изключително голям брой лица заети в една компания.

"Нашата надценка е изключително висока, имаме нисък данъчен кредит и високо плащане към хазната заради оборота, който реализираме. След като приспаднем всички разходи и накрая приспаднем и заплатите и труда се оказва, че бизнесът става нерентабилен и непечеливш", подчерта Димитров. Той призова да се използва европейския опит, тъй като европейските държави не случайно прилагат тази ставка много преди пандемията.

Димитров посочи, че най-големият проблем в бранша е, че след пандемията много хора са напуснали поради несигурност. За да могат да бъдат задържани се е наложило да вдигнат заплатите.

"Но какво се случва ако се върне старото ДДС? Това, което може да се случи е, частично закриване на предприятията поради това, че няма да могат да се справят. Загубване на ценен човешки фактор и другото, което е - частично много предприятия ще започнат отново да преминават в сивия сектор", отбеляза той. По този начин нашият пазарен дял ще бъде предоставен на други съседни държави и поради това мярката трябва да бъде трайна.

"Когато намаляваме ДДС-то увеличаваме прозрачността на бизнеса и сигурността на хората. Те излизат и декларират всичките си парични потоци и тогава държавата взема нещо. А ако ги притисне, аз дълбоко се съмнявам какво ще се случи", каза Димитров.

Той допълни, че от бранша плащат 200 лв. минимална работна заплата повече от всички други сектори. Това означава, че в социалното и здравно осигуряване постъпват повече средства. Димитров изрази надежда, че ще се стигне до диалог с правителството.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00