Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделските производители готвят протест

Снимка: agri.bg (архив)

Българската аграрна камара (БАК) е готова за национални протести. От камарата настояват за 8 спешни действия от страна на управляващите по отношение на сектор "Селско стопанство". На 14 септември 2023 г. Парламентът реши да падне забраната за внос на украинско зърно, като това ще стане от 15 септември. Какви са исканията и какви са промените, които трябва да бъдат предприети пред Радио София коментира Светлана Боянова, изпълнителен директор на БАК.

"Решението и гласуването в Народно събрание беше наистина изключително неправилно според всички нас и всички организации. Днес обявихме началото на ефективни протестни действия от следващата седмица", каза тя.

Основните искания са:

Да се продължи забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна. Също така да се разшири тази забрана, като тя се отнася за нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти. Освен това трябва да бъде завишен контролът на продукти от трети страни. Да  бъде изплатен пълният размер на компенсациите, които са във връзка с войната в Украйна, както и да отпадне таванът на помощта, като крайният срок е 30 септември. Незабавно изплащане на сумата за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи. Осигуряване на средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи, както и на такива нови.

"Най-вече акцентираме на минимални помощи за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн, както и за животновъдите и производителите на пчелен мед. Разбира се, това трябва да бъде придружено с конкретни срокове, защото ако една помощ не е дадена навреме, тя се обезсмисля. И пета точка, върху която се обединихме всички тези организации, това е облекчаване на условията за доказване на произведена продукция", сподели Боянова.

Тя подчерта, че в България има достатъчно произведен слънчоглед - 2.6 млн. тона, които са достатъчни да покрият нуждите на страната. Среща с представители на правителството не е била проведена, макар да е било изпратено индивидуално писмо от земеделските организации.

"Срещата беше възможна в един по-преден момент. Ние с протестите, които започваме искаме изпълнение на всички тези искания, които сме поставили. И докато не бъдат изпълнени всичките ние няма да спрем с протестите. А това, дали ще доведе до едно или друго политическо действие е друг въпрос", подчерта Боянова.

Местата, на които ще бъдат проведени протестите ще бъдат обявени.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03