Каква е връзката между доброто образование и получаването на нобелови награди? На този въпрос се е посветил един от четиримата израелски нобелисти проф. Дан Шехтман (2011 г.), получил признанието за откриването на квазикристалите. От останалите лауреати един е бил писател – Шай Агнон, трима – Менахам Бегин, Шимон Перес и Исак Рабин са получили наградата за мир, а останалите са специалисти в точни науки.
Проф. Шехтман е идвал в България.
Участвал е в Софийския фестивал на науката през 2017 г.
Казва за себе си, че в свободното си време се занимава с изследвания по физика, а основаната му мисия е да обучава и възпитава младото поколение в любов към науката и в любознателност и смелост да открива.
„Никога не съм искал да бъда политик. Преди няколко години исках да стана президент на Израел, за да осъществя идеите си за по-добро образование. Смятам, че президентът е единственият държавник, който не трябва да бъде политик , а общественик. Разбрах, че и при вас имаше пет пъти избори , но без решителна победа на даден блок. И при нас е имало правителства на принципа на ротацията. Не мисля, че това е идеалното решение, но е по-добро от следващ кръг на безрезултатни избори“, каза той в интервю за БНР-Радио София.
Ученият е дядо на 12 внуци, баща на четири деца, съпруг и професор в Техниона в Хайфа. Заинтересуван е от развитието на младото поколение и облика, който то ще даде на дадената държава.
Затова посещава различни страни по света. Изучава опита им. Поощрява учителите да запознаят учениците си с иновациите, новите технологии и предприемачеството.
Подчертава, че най-важният субект в образованието е учителят.
„Когато бях в Сингапур, техният министър на просветата ми разказа, че за всяко учителско място кандидатстват по 10 кандидати и има възможност да се изберат най-добрите. Това се отразява на качеството на образованието. Добре подготвените ученици са и добри работници във всички области“, допълва проф. Дан Шехтман.
Чуйте цялото интервю с нобелиста на кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..