По думите й пилотно кампанията е стартирала през 2013 година, като на база първите дейности опитът е споделен с организации от други държави. През 2015 година България, Полша и Унгария са били първите страни, които са направили координирано събитие Европейски ден на спорта в училище. Тази година се очаква около 800 училища да вземат активно участие.
"От самото създаване на инициативата наблягаме на алтернативните видове движения. Тоест, не на традиционния спорт, който съществува и в образователната система, това, което се преподава или се прави в час по физическо. През Европейски ден на спорта в училище ние социализираме и партньорствата между спортните клубове и училища. За да могат и различни видове дейности като йога, стреляне с лък, стрийт денсинг, или пък уличния баскетбол, паркур, всичките тези неща, които всъщност интересуват децата и младите хора, които наблюдават в социалните медии, да могат да се докоснат до тях", сподели Ненова.
По думите й всяка година се отправят предизвикателства за това, как училищата да преосмислят организирането на дворните си пространства, за да могат да предизвикват повече самостоятелна игра. Тя отбеляза, че в последните години се дават различни препоръки, съвети и ръководства на училищата как спортните събития да бъдат с по-малко отпадъци. Включени са и много образователни игри на базата на спорт и екология. През тази година фокусът е върху това, колко могат да се забавляват децата докато спортуват.
"По-голямата част от училищата са се обърнали към своите спортисти и са ги помолили да участват в откриващите събития на Европейски ден на спорта в училище", каза Ненова. Тя допълни, че Станка Златева е станала посланик на "Спорт без отпадъци". Целта на инициативата е спортните клубове и федерациите да започнат да обмислят как да провеждат своите събития с по-малко отпадъци.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..