Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежка земеделска техника няма да влиза днес в София

Протестиращи земеделци край Долни Богров, 19 септември 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Тежката земеделска техника днес няма да влезе в София - това съобщиха за БНР протестиращите земеделци.

Заради протеста на миньорите земеделците ще изчакат реакцията на властта по техните искания и след това ще решат дали тракторите влизат в столицата утре.

След проведена среща с Инициативния комитет на протестиращите зърнопроизводители в Министерството на вътрешните работи е постигнато съгласие за свободно изразяване на гражданска позиция без нарушаване на обществения ред и затрудняване на свободното придвижване, съобщават от МВР.

Протестиращите земеделци потвърждават това решение. Днес те очакват информация от властите за възможността да бъдат удовлетворени техните искания. Ако до 15:00 часа няма никакво положително решение, след приключване на синдикалния протест на миньорите и енергетиците ще влязат в София, но не с тракторите, а с личните си автомобили и с други превозни средства.

Отправна точка на протеста им е Министерски съвет. Така на практика, ако договореност не бъде постигната днес, същинският протест на земеделците, както бе планиран със земеделска техника, ще бъде утре сутринта.

Днес представители на инициативния комитет на протестиращите са в Столична община, за да уточнят маршрутите, по които земеделците ще стигнат до центъра на столицата.

Междувременно техните колеги, някои от които са пътували цяла нощ, остават на обособен паркинг край Долни Богров. Дотук са се придвижили вече и пернишките земеделци, чиито трактори докъсно снощи бяха събрани в участъка между Владая и Драгичево с готовност да влязат в столицата.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичната община.

Столичната община наложи глоби за над 163 хил. лв. на 3 сметопочистващи фирми

Столичната община наложи глоби в размер на 163 652,25 лв. на фирмите "Зауба" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс - БКС", съобщиха от пресцентъра на Общината . Глобите са за публично разкриване на конфиденциална информация в нарушение на сключените договори с "Московска" 33. От Общината посочват, че публичното оповестяване на подобна информация е нарушение на..

публикувано на 22.05.25 в 18:13

Васил Терзиев: Детските градини в София ще работят и през лятото

Това лято за първи път детските градини в София няма да затварят през лятната ваканция , съобщи столичният кмет Васил Терзиев във Фейсбук. Той посочи, че Столична община започва няколко нови програми, с които ще помага на семействата, подкрепя младите хора, които искат да станат учители и ще даде на децата грижа, внимание и едно по-смислено..

публикувано на 22.05.25 в 16:53
Георги Тодоров

В "Люлин" разработват план за борба с противообществените прояви сред деца

От ПП-ДБ ще стимулират социално приемливо поведение на младежите, които вече са регистрирани като извършители на противообществени прояви. Причината е "бездействието на МВР и министър Даниел Митов по казуса с агресията на уличните банди", т.нар. локали, нападащи хора в София и големите градове. В "Люлин" вече се разработва програма за..

публикувано на 22.05.25 в 16:09
Съдебна палата

Протест пред Съдебната палата в София, докато тече делото за смъртта на 17-годишния Стефан

Дело за младежка смърт на пътя събра на пореден протест пред столичната Съдебна палата родители на загинали в катастрофи. Пред Върховния касационен съд се изправи Викторио Павлов, който преди три години предизвика катастрофа, в която загина приятелят му - 17 годишният Стефан Стефанов. Установено е, че той е шофирал с висока скорост...

публикувано на 22.05.25 в 11:35

Над 370 деца ще участват в лекоатлетически турнир в Перник

Над 370 деца от детски градини и училища ще вземат участие в Осми лекоатлетически турнир, който ще се проведе на 28 май на стадион "Металург” в пернишкия квартал "Изток”. Съcтезанието е под мотото "Бягай с усмивка” и се организира от Спортен клуб "Милка Михайлова” с подкрепата на община Перник. Целта е колкото се може повече деца да се приобщят към..

публикувано на 22.05.25 в 10:05

Мъж загина при катастрофа с тир и микробус на АМ "Тракия", движението се пренасочва по пътя Нови хан-Вакарел

Мъж е загинал при тежка катастрофа на магистрала "Тракия" тази нощ, съобщи БТА, цитирайки информация от МВР и Центъра за спешна помощ в София. Сигналът в ЦСМП е получен в 00:34 часа. На мястото веднага е изпратена линейка с медицински екип от Елин Пелин. На място е загинал 55-годишният шофьор на микробуса. Смъртта му е установена от медиците...

публикувано на 22.05.25 в 08:56

ОДМВР-София засилва контрола за абитуриентските балове

В ОДМВР-София и 12-те районни управления в състава ѝ е създадена нужната организация за обезпечаване на обществения ред и безопасността на движението по време на предстоящите абитуриентски балове и публичните прояви, свързани с честването на 24 май, съобщават от пресцентъра на дирекцията. Проведени са срещи с Регионалното управление на образованието,..

публикувано на 22.05.25 в 06:35