Какви ще са приоритетните теми и дискусии върху които ще се концентрират участниците във форума под надслов "България в дигиталната ера", разказаха събеседниците в мобилното ни студио.
Ралица Костадинова - експерт по "Роботика и кибер физични системи" към Националния STEM Център, в качеството си на експерт се занимава с разработката на малки учебни роботи, както и с разработването на учебни ресурси, които могат да се използват към тези роботи и не само към тях, но и към останалите учебни пособия, които STEM центърът предлага.
"Извън това, заедно с другите колеги се занимаваме с демонстрации и запознаване на учителите и директорите какво представлява STEM в общото цяло и как може да се приложи в училище. Освен тези демонстрации сега вече спомагаме в процеса по оценяването на проекти за изграждане STEM среда в самите училища", сподели тя и допълни, че директори и учители реагират изключително позитивно и с голям интерес следят новините, свързани с цялата програма.
Много от тях споделят, че в училище липсва повече експерименталната част, физическите средства с които да боравят в часа, за да бъде заниманието малко по-практично и като игра, което ще го направи и по-интересно за учениците. Когато пипнат и направят нещо от сърце винаги остава за по дълъг период знанието, което са придобили, каза още Ралица Костадинова.
В разговора ще чуете нейната лична история и конкретни неща, от които се е вдъхновила в нейния път в света роботиката, за една от важните функции на тази наука, която променя света и живота на хората. Учебните ресурси и подпомагащи пособия, които са качени на уебсайта на Националния STEM Център са насочени към учителите. Те могат да ги вземат и да ги използват в час, увери тя. В момента са налични над 15 учебни ресурса, свързани с природни науки, роботика, математика, дори архитектура за деца.
"Опитваме се да бъдем максимално полезни за учителите", уточни Костадинова. Чуйте още от разговора с нея в звуковия файл.
Йордан Михайлов е представител на една от големите компании в областта "Софт оръдия инженеринг".
"Интернет на нещата" е едно от ключовите понятия, с която се занимава тази голяма софтуерна компания, която развива различни софтуерни проекти.
"Тук сме за да представим нашето "Смарт хоум" решение, както и един друг проект наречен "Межарон", създаден с идеята да прави скици на определени помещения. Изключително полезен за всякакъв вид майстори, които могат лесно и бързо да оразмерят дадено помещение с помощта на нашата електронна ролетка", каза той. Как точно става това ще чуете в разговора.
Robotics Strategy Forum събира и много специалисти в различни сфери. Двама от тях, които са и лектори на форума също бяха събеседници в импровизираното студио на Радио София.
Владимир Филипов – от "Индустрията 4:0" и Вихрен Славчев от водеща компания в сферата на киберсигурността.
"Индустрия 4:0" е вид индустриална революция, тя променя начина по който живеем, правим бизнес, всички аспекти на нашия живот", посочи Филипов. И допълни:
"Говорим за качествена промяна в начина по който се произвеждат и разпространяват нещата".
В България тези неща навлизат лека-полека, каза той и поясни:
"Въпреки, че не сме много активни, имаме стратегия от министерство на икономиката, направена преди няколко години, но изоставаме от останалата част на Европа, тъй като ни липсва цялостен подход. Купува се един робот, но той служи само за едно работно място, а не се вписва в цялостната инфраструктура на едно предприятие. Всъщност нещата трябва да са интегрирани и да работят като едно цяло", обясни Владимир Филипов. По думите му усилия трябва да бъдат вложени в обучение на предприемачите и постоянните клиенти. В разговора с него ще чуете какво съдържа понятието "икономика на знанието".
По темата за киберсигуността се включи Вихрен Славчев.
"Ние днес освен с познанията си, идваме и с повече опит. Днес в държавата се наблюдават едни много сериозни сътресения в сферата на киберсигурноста и тя е актуална навсякъде. Каквато и ситуация да настъпва в света, винаги ще има хора, които ще се възползват от нея", посочи той. По думите му, дигиталният и цифровият свят вече вземат физическо отражение и нещата не се случват само в компютъра.
"Много е важно да се знае, че във всяка една промяна настъпва момент, при който хората имат нужда от някакъв вид киберзащита. Това, което ние правим най-добре и сме се базирали на него, е един аутсорсинг на традиционната киберсигурност в една организация", каза той. Как точно се случва един такъв процес, ще чуете в разговора.
"Времето е решаващо тук. В една киберситуация не е въпросът колко сте ефективни, не е въпроса колко сте повишили сигурността, въпросът е времето, в което ще реагирате. Този термин се нарича "инсидънт риспонс", особено важен в този роботизиран свят", изтъква той.
Нужно е повече да четем, за да навлезем в нещата в дълбочина. Проблемите нямат лесни решения, а трудни, за които се изискват знания, а знанията се трупат бавно, уточниха експертите. Трябва ли да ни е страх от роботите - можете да научите от разговора.
Още подробности за самия форум по роботика, чуйте от неговите организатори Йонко Чуклев и Кристиян Михайлов от ПАРА.
Със събеседниците разговаря Лили Големинова.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..