Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания на UNICEF "Учителите са яки" подчертава ролята им в образованието

Снимка: Радио София

В началото на тази учебна година UNICEF предупреди за много малък напредък по ангажимента за трансформиране на образованието и се позова на нов доклад, сочещ основните предизвикателства пред българските ученици, които очертават много безрадостна картина.

По темата бе разговорът с Мария Янкова – програмен директор на UNICEF България в предаването "Радиокафе".

Тя подчерта, че е важно децата да имат спокойствие в училище, а материалът да се поднася по начин, по който те могат да го възприемат.

"Тук имаме ключова роля ние, възрастните, но за съжаление се проваляме в тези процеси. Тревожните данни публикувани от UNICEF са резултат от много наслагвания и задълбочаващата се криза в образованието в световен мащаб", поясни Янкова.

По думите й образователните резултати следваха тенденция към влошаване още преди ковид пандемията, преди затварянето на училищата, но това със сигурност е повлияло допълнително върху задълбочаващата се криза. Държави от цял свят, сред които и България се обединяват от една глобална инициатива за трансформиране на образованието. Дори в лицето на Президента на Република България бе отправен апел и поет ангажимент за трансформиране на образованието, каза още тя.

"Всички държави се обединиха около няколко ключови направления, но за да можем да наваксаме натрупаните пропуски от последните години, ни е нужен един ускорен темп от целеви реформи и мерки", заяви Мария Янкова.

"Редица институции като ООН, UNICEF и Световната банка отбелязват една нова тенденция - децата в по-малка възраст също да започват да влошават своите резултати и постижения в образованието. Тук говорим за така наречената "образователна бедност", която се измерва с умението децата на 10-годишна възраст, към края на началния етап, да могат да прочетат и разберат един прост текст", изтъкна тя и допълни, че отчетения процент образователна дейност за България е 12%, тоест при всяко осмо дете.

"Поради тази причина, ние се обръщаме и към националните външни оценявания като измерител, които всъщност потвърждават това. Необходимо е, всички интервенции планирани на национално ниво да започват максимално рано и дори в начален етап е вече късно", коментира тя.

Мерките за подкрепа за базова грамотност, особено по отношение на усвояването на българският език, ключов за усвояването на всяко друго знание, трябва да започва от детската градина, категорична е Янкова.

В образованието всяка мярка дава резултат след определен период – поне пет години, а може и по дълго, но в същото време има мерки, които са инициирани от години, включително допълнителни часове по български език, допълнителни занимания и в детската градина, подчерта тя.

В доклада има много базови препоръки, върху които следва правителствата по света да се съсредоточат:

Достигане до всяко едно дете и ефективното му включване в училище, развиване на психо-социална подкрепа и мерки за благополучието на децата,  както и развиване на социално-емоционални умения, за което е нужно и финансиране, дори национална програма.

"Понякога имаме стратегически документи, които дават тази посока, но ако това не е подплатено с конкретна национална програма, с държавно финансиране, то остава с пожелателен тон", категорична е Мария Янкова.

Редовното измерване на постиженията на децата е още една от важните препоръки посочени в доклада на UNICEF.

За да спомогне за подобряване на ситуацията в образованието, от организацията стартираха кампания "Учителите са яки", която насърчава всеки желаещ да сподели какво му е дал учителят, на какво го е научил и каква помощ е получил в трудна ситуация. Кампанията подчертава основната роля на учителя във всяко едно усилие в образователната система.

Още важни подробности, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08