На 25 септември 2023 г. ще бъде представена книгата "Частните армии. Еволюцията на войната". В предаването "Радиокафе" събеседник бе нейният автор – д-р Христо Тутунаров, преподавател в Университета за библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ)
Винаги ли са съществували частни армии, откога ги има, кой ги е създавал?
Ето какво сподели авторът:
"Частните армии не са много популярни в България, поне до войната между Русия и Украйна. Не заради аспектите на нашите въоръжени сили и армия, а по-скоро заради това, че самите частни армии седяха в сянка, това на тях им носеше дивиденти", отбеляза той допълвайки и факта, че те на са били обект на внимание от страна на изследователите, в това число и тези пряко свързани с армията и въоръжените ни сили.
В най-съвременния им план, частните армии съществуват от 1997 година.
"Една американска компания начело с двама бивши барети, американски "тюлени", създават Black Water – емблематична компания, която създава модела на частните военни компании. Някакъв прототип на частни военни компании може да бъде открит и по-назад във времето във Френския чуждестранен легион, в "Гурките" т.е. непалските наемници, които използват Великобритания", посочи Тутунаров.
Френският чуждестранен легион, макар и направен от чуждестранни бойци е част от сухопътните сили на френската армия, докато съвременните частни военни компании нямат официална връзка с държавата и не са част от нея. Но от друга страна възложителите на задачи в частните военни компании идват именно от структури като свързани с отбраната и разузнаването на съответната държава, която ги е наела, а много често и създала, изтъкна той.
По думите му вероятно днес частните военни компании са стотици – колко точно, трудно е да се каже, но големите играчи на "пазара на смъртта" са може би около 20-30 по-емблематични компании, които често се трансформират и сливат една с друга.
От значение е фактът, че ангажиментите, които те поемат и служителите, които наемат се увеличават и изпълнявайки доста широк кръг от задачи, тяхното присъствие на фронтовата линия, а и не само, практически е осезаемо, изтъкна Тутунаров. В някои конфликти, на определени места служителите на частните военни компании надхвърлят по численост националните армии на терен, илюстрира той.
От разговора ще разберете дали "Вагнер" е първата частна военна компания в Русия, какъв е механизмът на действие и международно влияние на частните военни компании. Има ли разлика между частна и наемна военна сомрания, както и какво се крие зад понятието "военен контрактор"?
Освен, че частните военни компании изпълняват чисто военни действия и недотам легални такива, много от тях биват наети от ООН, Европейския съюз, включително и заради това да осигуряват тяхната охрана в различни райони и рискови зони, подчерта д-р Христо Тутунаров
Книгата "Частните армии. Еволюцията на войната" ще предложи на вниманието на любопитния читател теми за пораждането на конфликтите и генезисът на войната. Освен това авторът се занимава с целия процес по "приватизацията" на войната, различните аспекти във воденето на различните видове война, в това число и хибридна.
Представянето на книгата ще бъде на 25 септември в клуб "Журналист" от 18 часа.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..